Co można jeść przy cukrzycy i dny moczowej?

Witam Mam cukrzycę i do tego początki dny moczowej.. nie ukrywam,że męczą mnie już wizyty u lekarzy u których ciągle słyszę musi Pani schudnąć.. W Internecie czytałam niby co wolno jeść co nie.. I sama już nie wiem

Lek. Wojciech Zygmunt

Cukrzyca i rozwój dny moczanowej są powikłaniami otyłości, która najczęściej rozwija się w wyniku nadmiernej podaży energii, czyli posiłków. Zmniejszenie masy ciała, może i nie wyleczy u pani cukrzycy, ale na pewno pomoże ją wyrównać metabolicznie, dzięki poprawi się pani samopoczucie oraz odległe rokowania, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe, m.in. zawał serca, udar mózgu. Nie wspomnę o zdecydowanie wolniejszym rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Opisuję to, gdyż jest to bardzo istotne, by zrozumiała pani, jak ważne jest utrzymanie u pani prawidłowej masy ciała. Problem najczęściej tkwi w porcjach (zjadamy za dużo), ale również w doborze posiłków o ograniczonej kaloryczności. Polecam udanie się do DOBREGO dietetyka, w celu rozplanowania pani leczenia żywieniowego. Dodam, że powiedzenie "jestem na diecie", to zdanie, które nie powinno być używane, gdyż sugeruje zakończenie diety po pewnym czasie. Prawidłowe nazewnictwo powinno obejmować "zmianę nawyków żywieniowych". Ważne jest, by wiedziała pani, że jest to zmiana długoterminowa, jeśli nie powiedzieć DOŻYWOTNIA! W przebiegu rozwijającej dny moczanowej zdecydowanie polecam u pani ograniczyć produkty mięsne (również ryby, owoce morza) oraz spożywanie alkoholu! Wiem, że nie udzieliłem pani odpowiedzi takiej jak pani by oczekiwała, ale leczenie otyłości to nie jest kwestia jednej wizyty lekarskiej (zwłaszcza przez internet). Pozdrawiam i życzę udanej walki z nadwagą!