Co oznacza ból pod żebrem u 26-latki?

Witam! Od jakiegoś czasu czuję ucisk pod prawym żebrem. w ciągu 3 miesięcy zrobiłam 3x USG jamy brzusznej u trzech różnych lekarzy i wszystko w najlepszym porządku. W ostatnim badaniu zmierzono dokładnie wątrobę i inne narządy i w opisie jest napisane "prawidłowej wielkości, wymiary w ap 169mm, jednorodna, normoechogeniczna bez zmian ogniskowych". W międzyczasie wykonałam również kolonoskopię (ze względu na pojawiającą się w stolcu krew) - wyszły hemoroidy II st, szczelina odbytu oraz zaczerwieniona ściana esicy (po bad hist-pat nie wykryto żadnych zmian nowotworowych). Jestem również po gastroskopii w której wyszła przepuklina rozworu przełykowego. Czy przepuklina może powodować ucisk pod żebrami i dyskomfort w klatce piersiowej? Pozdrawiam

Lek. Wojciech Zygmunt

Przepuklina rozworu przełykowego może być przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego, który może dawać objawy ucisku/bólu w klatce piersiowej oraz nadbrzuszu/podżebrzu. Postępowanie lekarzy w przypadku prawostronnego bólu w podżebrzu było jak najbardziej prawidłowe (USG jamy brzusznej), gdyż taki ból najczęściej sugeruje patologię w obrębie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Jednakże, jeżeli badanie USG jamy brzusznej niczego nie wykazało, to najprawdopodobniej objawy te wywołane są przez nasilony refluks żołądkowo-przełykowy. Najczęściej stosowanymi lekami w takich zaburzeniach są inhibitory pompy protonowej (np. Heligen, Polprazol i inne).