Co robić z tym pogorszeniem wzroku?

Witam. Mam 27 lat. Od kilku miesięcy stopniowo pogarsza mi się wzrok. Z daleka wszystko jest jakby rozmazane, muszę podejść bliżej żeby coś przeczytać. Głównie problem występuje w prawym oku. Dziś oglądając telewizje zauważyłam, że „naciskając” na to prawe oko (na powiekę) nagle obraz się wyostrza i widze jak dawniej... kiedy puszczę znów jest rozmnazane.. jak może być tego przyczyna ??

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pogorszenia wzroku, nigdy nie należy bagatelizować. Jest to jedna z przypadłości, z którą należy udać się do gabinetu okulistycznego. Wspomina Pani, że wzrok pogarsza się od dłuższego czasu, co może wynikać z różnych przyczyn. Czasami jest to wynik prowadzonego trybu życia, to jest zbyt długiego korzystania z komputera, oglądania filmów na telefonie lub czytania książek przy słabym świetle.

Wizyta u okulisty jest konieczna, aby wykluczyć poważniejsze choroby oczu i rozwijające się wady wzroku. Dzięki szczegółowym badaniom wzroku, lekarz będzie mógł określić przyczynę Pani problemu i dobrać odpowiedni sposób leczenia. Do czasu konsultacji ze specjalistą, warto dać więcej odpoczynku swoim oczom i kiedy jest to możliwe ograniczyć korzystanie z ekranów laptopów i smartfonów. Warto także uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w witaminę A, która wykazuje pozytywny wpływ na wzrok. Bardzo dobrze na jego odprężenie działa także przebywanie wśród zielonej roślinności i odpowiednie ćwiczenia na zmęczone oczy.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat zaburzeń widzenia i przyczyn takiego stanu na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/przejsciowe-zaburzenia-widzenia

Warto także przeczytać odpowiedzi ekspertów abczdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozmazany-wzrok-czy-to-mozliwe-ze-wzrok-popsul-mi-sie-w-ciagu-kilku-tygodni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zwalczyc-problem-z-oczami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moja-wada-wzroku-sie-z-czasem-powieksza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

konieczne jest dokładne sprawdzenie wady refrakcji, po pełnej cykloplegii (porażenie akomodacji kroplami) celem wykluczenia ukrytej wady - astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność. Nie da się niestety wykonać tych badań bez wizyty u specjalisty.