Co zrobić z naderwanym mięśniem?

Witam, mam 14 lat. Gram w piłkę nożną w klubie amatorskim. Tydzień temu naderwałem mięsień. Na początku myślałem, że to po prostu ból po treningu piłkarskim (zmęczenie, zakwasy, jakieś kopnięcie w czasie gry przez kogoś). Na początku bolało, tak jakby z kością coś się stało i ona na mięsień odziaływała. Teraz nie mam takiego odczucia odnośnie tej kości, ale mięsień boli i to bardzo. Czy mogę coś zrobić, żeby naderwanie mięśnia dwugłowego (tylny mięsień uda, w wyższej partii uda) trwało jak najkrócej? Czy pomogą ciepłe kąpiele? Może jeszcze dać soli do wody? Czy jedzenie musi mieć dużo wapnia (jogurty, mleko itp.)? Co jeszcze mogę zrobić? Proszę o rady!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Naderwanie mięśni, znane także jako naciągnięcie, występuje wówczas, gdy mięsień jest zbytnio rozciągnięty. Kontuzja ta wiąże się z wielkim cierpieniem i długotrwałym bólem.

W ramach leczenia zalecane jest:

Krok 1. Odpoczynek we wczesnej fazie odbudowy mięśnia, trwający od 1 do 5 dni w zależności od stopnia nabytego urazu. Uruchomienie zazwyczaj nie jest konieczne i może być potencjalnie szkodliwe. Dlatego też przed podjęciem jakichkolwiek działań musisz zasięgnąć opinii specjalisty, by uniknąć zesztywnienia mięśni.

Krok 2. Stosowanie okładów z lodu pozwala na zmniejszenie obrzęku, krwawienia i bólu. Po zastosowaniu kuracji lodowej powinniśmy delikatnie i z czuciem rozpocząć rozciąganie mięśni. Zabieg ten możemy powtarzać bardzo często, ale nie powinien on przekraczać 15 minut.

Krok 3. Stosowanie przeciwzapalnych i przeciwbólowych leków zmniejszy obrzęk, ból i złagodzi bolesne dolegliwości. Musimy jednak pamiętać o tym, że leki te mają niepożądane skutki uboczne i na ich zażywanie potrzebujemy zgody lekarza.

Krok 4. Dzięki ćwiczeniom rehabilitacyjnym szybko odzyskamy dawną sprawność fizyczną. Ćwiczenia pozwolą nam na regenerację i wzmocnienie mięśni. Mięśnie staną się silniejsze i bardziej elastyczne. Dzięki nim w przyszłości będziemy mniej podatni na wszelkiego rodzaju urazy (mięśnie staną się bardziej elastyczne).