Czy 11-latek zaczął dojrzewać?

Dzień dobry, syn kończy 11 lat w grudniu. Pojawiły się pojedyncze długie jasne włosy na jądrach i czarne "zwykłe"u podstawy prącia. Brak dodatkowych objawów dojrzewania, tj. powiększenia jąder i prącia, innego owłosienia, mutacji ,potu. Proszę o podpowiedź czy pojawienie się takiego owłosienia jest zwykłym początkiem dojrzewania czy są to zaburzenia hormonalne? Czy powinnam zgłosić się z synem do lekarza? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 48 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dojrzewanie płciowe to proces, który zazwyczaj trwa kilka lat. To normalne więc, że nie wszystkie objawy pojawiają się w tym samym czasie. Pierwsze, pojedyncze włosy łonowe zwiastują początek dojrzewania. W podobnym czasie może dojść także do powiększenia jąder i prącia.

Naszym zdaniem w obecnej sytuacji nie powinna mieć Pani powodu do niepokoju. Proszę jednak obserwować zmiany w wyglądzie syna i w razie jakichkolwiek wątpliwości nie zaszkodzi skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Wówczas będzie Pani spokojniejsza.

Więcej na temat dojrzewania płciowego chłopców i dziewcząt można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow.

Można także skorzystać ze specjalnej skali, która pozwala ocenić dojrzałość płciową:

https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.