Co oznacza to plamienie podczas stosowania Jeanine?

Dzień dobry. Od kilku dni boli mnie jajnik oraz występuje plamienie/krwawienie. Zaczęło się w 22 dniu cyklu. Od lat przyjmuje hormony Jeanine, zawsze o tej samej porze, nie pominęłam dawki. Dodatkowo mam endometriozę (ból dotyczy operowanego jajnika w 2021 r. na którym była torbiel). USG w porządku, choć operowany jajnik był słabo widoczny. Czy przyczyna takich zaburzeń hormonalnych może być to, ze obecnie schodzę z dawki leku Mozarin? Szykuje się do jego całkowitego odstawienia. Jeżeli nie, to co jeszcze może być przyczyna bólu i krwawienia które trwa już 4 dzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienie bądź krwawienie w środku cyklu jest jednym z działań niepożądanych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Możliwe więc, że plamienie, którego Pani doświadcza ma związek z tabletkami antykoncepcyjnymi Jeanine.

Dolegliwości bólowe jajnika mogą mieć natomiast związek z endometriozą oraz operowanym jajnikiem. Jeśli podczas badania USG operowany jajnik był słabo widoczny, to warto by było powtórzyć badanie.

Zmniejszenie dawki leku Mozarin raczej nie powinno doprowadzić do dolegliwości bólowych oraz plamień. Z pewnością jednak takie objawy trzeba skonsultować z ginekologiem.

Podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-jajnika-promieniujacy-do-uda,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekki-bol-jajnikow-po-tabletkach-antykoncepcyjnych-novynette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-jajnika-i-bol-brzucha-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych-244-co-sie-dzieje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.