Czy aftoza może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi?

Witam. Od lat borykam się z aftoza nawrotową. Podejrzewam, że występują u mnie na skutek zaburzeń hormonalnych( najwięcej mam ich przed miesiączką). Czy są jakieś leki wpływające np na poziom progesteronu,który może być za to odpowiedzialny ? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

aftoza nawrotowa jest chorobą, która cechuje się pojawianiem zmian w obrębie błon śluzowych jamy ustnej. Najczęściej afty powstają na skutek spadku odporności w przebiegu infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Ponadto stosowane leki w zwalczaniu tych chorób powodują dodatkowe osłabienie organizmu, wyjałowienie jelit w przypadku przyjmowania antybiotyków. Dodatkowo afty często towarzyszą leczeniu ortodontycznemu.

Podejrzewa Pani, że aftoza może mieć związek z wahaniami poziomu hormonów, a w szczególności poziomem progesteronu. Zdarza się, że kobiety szczególne przed miesiączką bądź w jej trakcie są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje, z powodów hormonalnych. Dlatego też tej przyczyny nie należy z góry wykluczać. Jeśli chciałaby Pani poznać dokładną przyczynę tego stanu, to warto zapewne udać się do ginekologa, aby otrzymać zlecenie na wykonanie badań. Specjalista z pewnością będzie mógł coś więcej powiedzieć oraz Pani pomóc w walce z tą nieprzyjemną przypadłością. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-afty

https://portal.abczdrowie.pl/owrzodzenie-jamy-ustnej-przyczyny-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.