Czy jest możliwe, abym został zarażony jakimś wirusem?

Witam, mam mały problem. Zacznę od tego, ze jestem busiarzem. Jeżdżę z Krakowa do Warszawy co 2 dni i mam caly czas kontakt z pieniędzmi, monetami czy tez banknotami. Wczorajszego dnia miałem kurs jak zawsze i kasowałem bilety. Wszedł mężczyzna(najprawdopodobniej wyszedł z Soru) obandażowana głowa, lekkie ślady krwi , niewielkie. Płacił mi banknotami, wydałem bilety, poszedł usiąść. W połowie drogi zaczęła mi lecieć krew z nosa (często tak miewam gdyż mam problemy z osłabieniem. By sprawdzić przyłożyłem palec do śluzówki w nosie i oczywiście dotknąłem palcem i zobaczyłem krew. Minęła może godzina, może półtorej od punktu kasowania biletów do tego momentu. Czy istnieje możliwość, ze zostałem zarażony jakimkolwiek wirusem? HIV? Hcv? Człowiek z soru wyglądał na alkoholika, mógł mieć problemy z alkoholem czy tez zapalenie wątroby typu abc.
Lek. Paweł Szadkowski

Trudno jednoznacznie oszacować ryzyko zakażenia chorobą zakaźną, ale o ile nie doszło do bezpośredniego kontaktu płynów ustrojowych osoby potencjalnie zakażonej z pana uszkodzoną śluzówką/naczyniem, ryzyko jest raczej niewielkie. W sprawie częstych krwotoków z nosa warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem oraz skontrolować wartość swojego ciśnienia tętniczego krwi (ew. mógłby pan wykonać badanie morfologii krwi).