Czy mogę wcześniej zakończyć leczenie antybiotykiem?

Witam, od piątku biorę antybiotyk, który mam mieć przez 5 dni. Od soboty czuję się trochę słabo, a od niedzieli mam problemy żołądkowe (kłócie w prawym górnym rogu, bóle brzucha, wzdęcia i duże mdłości). Dzisiaj (poniedziałek) doszło do tego wzmocnione bóle w klatce piersiowej, większe osłabienie ogólne, uczucie bicia serca z falami gorącą i uczuciem braku powietrza (saturacja jest jednak w normie 98/97%). Znam te objawy, bo miałam takie przy penicylinie. Teraz jednak, lekarz dał mi inny antybiotyk i bardzo niepokoją mnie te objawy. Z każdym wzięciem kolejnej dawki objawy się nasilają i jest gorzej. Czy mogę opuścić ostatni dzień antybiotyku i go nie wziąć? Boję się, że mój stan się jeszcze bardziej pogorszy i zrobię sobie krzywdę, jeśli znowu wezmę ten antybiotyk. Przy penicylinię dowiedziałam się, że mam na nią alergię, ale tutaj nie rozumiem skąd te objawy, co potęguje mój strach. Lekarz powiedział, że przepisany antybiotyk jest łagodniejszy. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
KOBIETA, 24 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną lub nietolerancję przyjmowanego antybiotyku, mimo że lekarz ocenił go jako łagodniejszy. Objawy takie jak bóle brzucha, wzdęcia, mdłości, bóle w klatce piersiowej, osłabienie, fale gorąca i uczucie braku powietrza mogą sugerować, że organizm nie toleruje tego leku. Ponieważ objawy nasilają się z każdą dawką, istnieje ryzyko, że przyjęcie kolejnej może pogorszyć Twój stan zdrowia.

W takiej sytuacji ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem i poinformować go o wszystkich objawach. Lekarz może zdecydować o przerwaniu terapii antybiotykowej i zaproponować alternatywne leczenie.

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zle-samopoczucie-po-antybiotykach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zle-samopoczucie-podczas-stosowania-antybiotyku-fromilid,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pogorszenie-stanu-zdrowia-po-zazyciu-unidox.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.