Dlaczego na moim ciele pojawiają się siniaki bez powodu?

Witam! Mam pytanie. Od dłuższego czasu pojawiają mi się na ciele siniaki bez żadnego uderzenia, wieczorem ich nie mam, wstaje rano i się pojawiają. Jest ich dużo. Na ramionach, na udach. Jakaś przyczyna tego? Jakie badania możnazrobić?
KOBIETA, 27 LAT 6 miesięcy temu

Dobry wieczór.



Jedną z głównych przyczyn występowania siniaków na ciele jest anemia - inaczej niedokrwistość. To stan chorobowy, w którym mamy do czynienia ze znacznym spadkiem wartości hemoglobiny i erytrocytów - czerwonych krwinek. Wyróżnić można cztery rodzaje anemii - łagodną (stężenie hemoglobiny: od 10 do 12 g/dl), umiarkowaną (stężenie hemoglobiny: od 8 do 9,9 g/dl), ciężką (stężenie hemoglobiny: od 6,5 do 7,9 g/dl) oraz zagrażającą życiu (stężenie hemoglobiny: poniżej 6,5 g/dl). 

Samoistnie pojawiające się siniaki to niejedyny objaw anemii. Wystąpić mogą także takie objawy jak osłabienie, zmęczenie i wzmożona senność, problemy z koncentracją, zawroty głowy, duszności, bladość skóry i błon śluzowych, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, łamliwość włosów i paznokci.

Siniaki często powstają również z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi. Zaliczamy do tego skazy krwotoczne i skazy zakrzepowo-zatorowe. Zaburzenia krzepnięcia krwi objawiać się mogą również w inny sposób. Najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne krwawienie, które wystąpić może po zabiegach lub urazach. Do opisywanego krwawienia dojść może m.in. podczas wyrywania zęba, miesiączki czy zabiegów operacyjnych. 

Inne objawy zaburzeń krzepnięcia krwi to wybroczyny, przedłużone miesiączki, krwawienie z nosa i krwawienia z dziąseł. W przypadku, gdy problemy z krzepliwością dotyczą kończyn, pojawić się mogą również obrzęki nóg lub ból przy chodzeniu.

W niektórych przypadkach siniaki mogą być także skutkiem niedoborów witaminowych. Dotyczy to przede wszystkim witaminy K, która wpływa na pracę naczyń krwionośnych, PP - wpływa na szczelność naczyń krwionośnych oraz witaminy C, której zadaniem jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. 

Z tego powodu należy zadbać o to, aby nasza dieta była różnorodna i bogata w witaminy i minerały. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa zielone - zawierają ważny dla naszego organizmu chlorofil, strączkowe - zawierają dużo witaminy PP oraz cytrusy.

Bardzo często samoistnie pojawiające się siniaki mają również związek z małopłytkowością. To stan, w którym liczba płytek krwi spada poniżej 150 tys./ul. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty. 

Inne objawy małopłytkowości to krwawienia, np. z nosa lub dziąseł, pojawienie się wybroczyn na skórze, krwawienie z dróg rodnych, pojawienie się krwi w moczu. Zdarza się także, że małopłytkowość towarzyszy innym schorzeniom lub przerzutom innych nowotworów do krwi. Chodzi przede wszystkim o białaczkę i chłoniaki, a także niewydolność nerek, różyczkę, gruźlicę i malarię.

Czasami siniaki mogą być również objawem chorób nowotworowych. Najczęściej dotyczy to białaczki oraz nowotworów limfoproliferacyjnych - inaczej chłoniaków nieziarniczych. Zalicza się do nich m.in. chłoniaka Burkitta, chłoniaka śródpiersia z dużych komórek B, chłoniaka węzłowego strefy brzeżnej, chłoniaka z małych limfocytów B i chłoniaki skórne, np. ziarniniaka grzybistego i zespół Sézar’ego. 

W przypadku białaczek i chłoniaków poza pojawieniem się siniaków mogą wystąpić takie objawy jak powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, zmęczenie, utrata masy ciała, kaszel i wybroczyny na skórze.

Na zakończenie proponuję przed wizytą u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego wykonać diagnostykę laboratoryjną z krwi - morfologia z rozmazem, witamina B12, witamina K.

Lekarz zapozna się z wynikami zabierze dokładny wywiad wykona badanie fizykalne i oceni objawy kliniczne na podstawie zebranego materiału i zaleci odpowiednie zalecenia lub rozszerzy diagnostykę.



Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk












































































































0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty