Czy mogą to być objawy nerwicy?

Dzień dobry, od około miesiąca bardzo dziwnie się czuje. Zaczęło się od tego że połykałam tabletkę (na obrzęk ponieważ złamałam rękę- reparil) i wydawało mi się ze źle ją połknęłam. Bardzo sie zestresowałam bo ciagle towarzyszyło mi uczucie że zatrzymała sie w gardle/przełyku. Przez kolejne dni utrzymywało sie u mnie złe samopoczucie z uczuciem jakby duszności. Jednak to później na 4 dni ustało. Po 4 dniach wróciło znów na dwa dni. Bardzo mnie męczył ten stan do tego stopnia ze nie byłam w stanie wysiedzieć spokojnie na zajęciach na studiach. Jednak to znów ustało na tydzień. Po tygodniu zaczęłam mieć dziwne uczucie kłucia w klatce piersiowej uczucie jakby drętwienia. Bardzo mnie to wystraszyło lecz zaraz to przeszło i zaczęło sie znowu dnia kolejnego i te kłucia utrzymywały sie dwa dni aż poszłam do lekarza bo byłam bardzo zaniepokojona. Lekarz zlecił EKG które wyszło dobrze oraz prześwietlenie klatki piersiowej (ide z wynikiem do lekarza we wtorek) badanie podstawowe typu odsłuchiwanie tez wyszło w porządku. Został mi przepisany lek emanera i euphylin jednak objawy sie utrzymują. Dzień po wizycie towarzyszyło mi uczucie zatrzymywania sie pokarmu w przełyku mimo ze je popijałam duża ilością płynów i one normalnie przelatywały przez przełyk ale uczucie „guli” w gardle/ przełyku pozostało. Lekko tez pokaszluje i w jeden dzień miałam wrażenie ze to może być coś z płucami. Byly dni gdzie w jeden stawiałam ze to problem z sercem przez uczucie kłucia w klatce, potem płuca a później ze coś z przełykiem. Od kilku dni duszności znowu wróciły mam jakby wrażenie ze oddech mnie meczy mimo ze nic nie przeszkadza mi żeby wziasc głęboki wdech i wydech. Moja mama sugeruje ze może to być nerwica jednak objawy nie ustępują nawet jeśli na przykład wieczorem oglądam coś dla wyluzowania. Co może mi być jakie badania zrobić i czy mogą być to objawy nerwicy?

Witam,

mama może mieć rację ale aby to potwierdzić wskazana była by konsultacja stacjonarna z lekarzem Psychiatra aby potwierdził lub wykluczył chorobę np zespół lekowy nie mniej jednak wskazana dalsza konsultacja u lekarza prowadzącego ale moim skromnym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie wykonanie gastroskopii z konsultacją gastrologa badanie wykluczyło lub potwierdziło by zmiany w przełyku lub choroby układu pokarmowego.

Pozdrawiam

Witam Panią,

Pani dolegliwości mogą mieć zarówno podłoże somatyczne,

jak też psychologiczne, np. stres, przeżywane emocje

czy zaburzenia nerwicowe,

Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia

wywołały u lęk, który nasilił się w wyniku trudności z przełknięciem tabletki.

Objawy, które Pan opisuje, w tym poczucie guli w gardle, kłucia w klatce

piersiowej a także koncentrowanie się na własnym ciele, na samopoczuciu,

wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających stan chorobowy,

przepełnione lękiem interpretowanie nawet najmniejszych przypadłości

oraz ciągły lęk o własne zdrowie wskazują na zaburzenia lękowe, hipochondrię.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo

Zdiagnozowany i żeby podjęła Pani leczenie lub psychoterapię.

Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny Pani problemów zdrowotnych

jest konsultacja z lekarzem gastrologiem i ewentualnie wykonanie

podstawowych badań.

Jeżeli lekarz wykluczy zaburzenia układu pokarmowego to znaczy,

że Pani dolegliwości wynikają np. ze stresu lub zaburzeń nerwicowych

W takim przypadku należy podjąć psychoterapię.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani

spokój równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/