Czy sok z buraka nie jest dozwolony w ciąży?

Dzień dobry, Jestem w 12 tygodniu ciazy i zdażyło mi się do tej pory wypić kilka szklanek soku z kiszonego buraka, gdyż byłam przekonana o jego prozdrowotnym działaniu. Nie było to codziennie a raczej raz na kilka tygodni, 2 razy zdążyło się raz na tydzień. Znalazłam właśnie artykuły, że jest on przeciwskazany w ciazy że względu na możliwe działania teratogenne na plod. Czy mogłam zaszkodzić tym mojemu nienarodzonemu dziecku?

Dzień dobry,

Nie ma dowodów na to, aby 100% sok z buraka był szkodliwy dla kobiet w okresie ciąży. Wbrew obiegowym opiniom, sok z buraka czerwonego często bywa nawet rekomendowany kobietom ciężarnym przez specjalistów w zakresie żywienia i zdrowia, ponieważ jest on dobrym źródłem kwasu foliowego, a więc składnika niezbędnego dla właściwego rozwoju płodu. Kwas foliowy wspomaga odpowiednie wykształcenie cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka. Regularne spożywanie 100% soku z buraka może obniżyć podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u kobiet w ciąży. Wynika to z faktu, iż sok z buraka jest źródłem azotanów, które organizm człowieka przekształca w tlenek azotu – małą cząsteczkę, która rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia przepływ krwi przez tkanki.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

picie soku z kiszonego buraka nie powinno być problemem, zwłaszcza że nie spożywa go Pani w bardzo dużych ilościach.

W diecie kobiety w ciąży sok z kiszonego buraka może stanowić bardzo cenny składnik. Kwas foliowy, który jest w nim zawarty, wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Wzmocnienie odporności, łagodzenie zaparć i zgagi, obniżenie ciśnienia krwi to tylko kilka z wielu zalet spożywania soku z buraka.

Należy pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania, przy których nie powinno się pić soku podczas ciąży. Są to między innymi: choroby reumatyczne, kamica nerkowa, dna moczanowa, niskie ciśnienie krwi. Wspomnieć należy także o odpowiednim przygotowaniu takiego soku, jeżeli jest on zrobiony w domowych warunkach, trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie zawiera on np. pleśni.

Zachęcamy do zapoznania się również z naszymi artykułami na dany temat:

https://zywienie.abczdrowie.pl/sok-z-kiszonych-burakow

https://zywienie.abczdrowie.pl/pij-sok-z-burakow-na-zdrowie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.