Czy można tak dobrać antykoncepcję?

Czy bez stacjonarnej wizyty u lekarza mogę mieć dobrane tabletki antykoncepcyjne podczas teleporady z ginekologiem??
KOBIETA, 35 LAT 2 tygodnie temu

Dobry wieczór.

Wybór optymalnej metody antykoncepcji musi być poprzedzony wizytą u ginekologa, który dokona wnikliwej oceny stanu zdrowia pacjentki.

Powinien on zebrać rzetelny, kompleksowy wywiad z pacjentką oraz dokładnie ją zbadać. Kolejnym etapem są badania laboratoryjne. Dopiero na podstawie zebranych informacji i wyników badań lekarz może zaproponować najbardziej optymalną metodę antykoncepcji.

Podczas wywiadu warto postawić na szczerość i otwartość. Lekarz będzie pytał o tryb życia pacjentki, przewlekłe i przebyte choroby, stosowanie używek, leków i aktywność seksualną. Ginekolog powinien również poznać specyfikę cyklów menstruacyjnych pacjentki – jaką mają długość, czy miesiączki są bolesne, obfite i czy towarzyszą im jakiekolwiek dolegliwości.

Kolejnym etapem powinno być badanie ginekologiczne z wykonaniem cytologii. Ponadto ważne jest również wykonanie USG narządów rodnych oraz badanie piersi.

Celem przeprowadzenia badań przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji jest wykluczenie przeciwwskazań do jej stosowania oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Nie należy pomijać wykonania badań przed rozpoczęciem antykoncepcji, ponieważ stanowią one cenne źródło informacji o stanie naszego zdrowia. Aby antykoncepcja była nie tylko skuteczna, ale także odpowiednio bezpieczna dla zdrowia pacjentki należy przeprowadzić następujące badania:

Morfologia

Poziom cukru we krwi

Koagulogram (badanie krwi oceniające jej krzepliwość)

Lipogram (badanie oceniające poziom lipidów – tłuszczów we krwi)

Próby wątrobowe

Profil hormonalny

Badania te należy powtórzyć po około 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji, co pozwoli ocenić m.in. stan wątroby oraz ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Lekarz ginekolog może wypisać lek bez badania pacjentki dzieje się tak wtedy, gdy jest to kontynuacja terapii, a jej bezpieczeństwo i skuteczność zostały wcześniej potwierdzone.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk