Czy stosowanie diety pozwoli mi schudnąć?

Mam 19 lat i jestem kobietą, mam 171cm wzrostu i 78kg wagi. Nie leczę się na nic, jestem zdrowa (wszystkie wyniki prawidłowe) i chciałabym schudnąć do wagi 55-60kg. Jak powinnam się odżywiać, czy stosować jakąś dietę? Nigdy się nie odchudzałam.

Witam!

Pani BMI wynosi 26,7, co oznacza, że ma Pani niewielką nadwagę. Ze względu na Pani młody wiek odradzałabym stosowanie restrykcyjnych diet, gdyż mogą mieć one bardzo niekorzystny wpływ na Pani wciąż jeszcze rozwijający się organizm.

Warto zadbać o to, aby przestrzegać kilku zasad:
- białe pieczywo, makarony, biały ryż zastąpić produktami pełnoziarnistymi,
- unikać cukrów prostych zawartych w słodyczach i kolorowych napojach,
- regularnie spożywać świeże warzywa i owoce,
- zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych na korzyść oliwy z oliwek, olejów roślinnych,
- unikać produktów typu fast-food, chipsów, słonych przekąsek,
- zwiększyć spożycie ryb.

Najważniejsza jest jednak aktywność fizyczna.

Aby uniknąć efektu jo-jo, utratę zbędnych kilogramów powinna Pani zaplanować na dłuższy czas. Docelową masą ciała nie powinno być 55 kg (raczej 60 kg), gdyż przy Pani wzroście jest to granica niedowagi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.