Czy moje dziecko ma otyłość?

Witam moja córka ma 12 lat oraz waży 51,o kg przy wzroście 153 cm. Trochę mnie martwi tą waga, bo kalkulator BMI wskazywał otyłość. Czy w takiej sytuacji należy się skontaktować z dietetykiem czy działać inaczej? Córka mi mówiła że również wstydzi się przed rówieśnikami swoją sylwetką. Czy można prosić o jakąś radę np. na odchudzanie w miarę szybkie. Dziękuję
KOBIETA, 27 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zadanie pytania na serwisie.

Otyłość u dzieci jest bardzo groźnym zjawiskiem i może doprowadzić do wielu powikłań i chorób. Zwiększa między innymi ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy, powoduje problemy ortopedyczne, może też doprowadzić do depresji.

Otyłość wynika głównie z niewłaściwego trybu życia i nieprawidłowej diety. Należy bezwzględnie wykluczyć z diety produkty o dużej zawartości cukru i soli (napoje gazowane, słodycze i słone przekąski), zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej i wprowadzić do diety świeże warzywa, owoce, kasze, orzechy itp. Ważne jest też wprowadzenie większej ilości aktywności fizycznej, chociażby spacery.

Proszę pamiętać, że zmiany żywieniowe, powinny dotyczyć całej rodziny, a nie tylko dziecka, wówczas będzie mu łatwiej przyswoić nowe nawyki.

Najlepiej byłoby udać się do specjalisty dietetyka lub trenera personalnego, który pomoże ułożyć plan żywieniowy właściwy dla wszystkich członków rodziny. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z tematem w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-otylosc-jest-niebezpieczna-dla-zdrowia-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/otylosc-co-grozi-twojemu-dziecku

https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-zdrowa-dieta-dziecka-bez-zakazow-to-mozliwe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.