Czy moje dziecko ma dobre parametry?

Moja córka ma 10 miesięcy. W moim odczuciu je mało jeśli chodzi o jednorazową porcję. Waży ok.7900, długości ma ok.73cm. Piszę około ponieważ są to nasze domowe pomiary, w przychodni nie ma wizyt jeśli nie ma szczepienia lub dziecko nie jest chre ze wzgledu na pandemię. Wg siatek who córka jest mniej więcej na 25 centylu z wagą, trochę powyżej 50 centyla ze wzrostem. Natomiast kalkulatory internetowe pojazuja wagę ponizej 10 centyla i rozbieżność dużą ze wzrostem i nie wiem, co mam myśleć. Konsultowalam to z pediatrą, kazał odstawić "cycek" jak się wyraził. Bez żadnych badań, bez pytania o rozwój i predyspozycje genetyczne. I trzy razy dziennie dawać kaszkę na mleku modyfikowanym. Córka od urodzenia karmiona tylko piersią. Nie zna butli i smoczka, a tych kaszrk nie chce za nic. Histeryzuje. Podczas innych posiłków sprawdzamnie co Jej daje, zrobiła się taka ostrożna. Zawsze miała entuzjazm do jedzenia mimo niewielkich wg mnie spożywanych porcji. Córka jest zdrowa, nigdy nie chorowała. Sama staje na nóżki, chodzi przy meblach, czworakuje. Jest ruchliwa, dużo gaworzy, zaczyna powtarzać. Ma dwie dolne jedynki, wypróżnia się regularnie. Oboje z mężem jesteśmy szczupli, ja dopiero od czasu po ciąży nie mam niedowagi (badania zawsze miałam w porządku), mąż jest wysoki. Córka je już kawałki np. chleba z twarożkiem lub wędliną, makaronu, jajka,ugotowanych warzyw. Zupki z mięsem, głównie cielęciną, owoce, jogurty. Aktualnie pierś jest po przebudzeniu, do nocnego zaśnięcia i niestety kilka razy w nocy. Chciałabym się dowiedzieć czy Jej waga i wzrost są prawidłowe. Czy powinnam wykonać jakieś badania (pediatra stwoerdził, że może będzie jeszcze okazja). Czy nie dostaje za mało mleka? Co z tymi nieszczęsnymi kaszkami na mleku modyfikowanym? Czy to nie jest cofanie Jej do dzidziusiowego jedzenia? Woli kaszę gryczaną dodaną do zupy albo jaglaną z kalafiorem i masłem... Mam wrażenie, że posilki stały się dla nas nerwowe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć oczywiście nie sposób precyzyjnie i bez żadnych wątpliwości odpowiedzieć na Pani pytanie – w tym celu konieczne byłoby zbadanie, zmierzenie i zważenie córki – to prawdopodobnie intuicja dobrze Pani podpowiada.

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki i istnieje naprawdę niewiele sytuacji, kiedy konieczne jest zrezygnowanie z niego. W tym przypadku jest mało prawdopodobne, by było konieczne odstawienie dziecka od piersi i wprowadzenie mleka modyfikowanego. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym na korzyść dotychczasowego systemu karmienia Pani dziecka jest fakt, iż córka jest ciekawa nowych smaków, chętnie je stałe pokarmy, nie odrzuciła piersi, a w dodatku nic nie wskazuje na to, by coś jej dolegało.

Proszę pamiętać, że dopóki córka mieści się w siatkach centylowych, to nie ma powodu do obaw – 10 czy 25 dzieci na 100 ma taką wagę i wzrost, jak Pani córka. Niewiele to mówi o stanie faktycznym dziecka, więc nie zawsze należy się tym bezwzględnie sugerować, zwłaszcza że sama Pani wspomina o predyspozycjach genetycznych, czyli drobnej budowie ciała, dziedziczonej po rodzicach.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/siatki-centylowe.

Mleko potrzebne jest dziecku do końca 1. roku życia, zatem wskazane jest, by kontynuowała Pani karmienie piersią przy jednoczesnym rozszerzaniu diety, pamiętając o dobrych źródłach białku i węglowodanówjajka, nabiał, kasze oraz oczywiście warzywa i owoce. Jeśli ma Pani wątpliwości, może Pani wykonać badania kontrolne krwi, by upewnić się, czy dziecko nie cierpi na stosunkowo częstą przypadłość dzieci – anemię.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Proszę również pamiętać, by nie zmuszać dziecka do jedzenia – w przypadku posiłków, jakie Pani opisuje jest mało prawdopodobne, by konieczne było podawanie kaszek na mleku modyfikowanym, które raczej zaleca się dzieciom na samym początku rozszerzania diety.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.