Witam,
choć oczywiście nie sposób precyzyjnie i bez żadnych wątpliwości odpowiedzieć na Pani pytanie – w tym celu konieczne byłoby zbadanie, zmierzenie i zważenie córki – to prawdopodobnie intuicja dobrze Pani podpowiada.
Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki i istnieje naprawdę niewiele sytuacji, kiedy konieczne jest zrezygnowanie z niego. W tym przypadku jest mało prawdopodobne, by było konieczne odstawienie dziecka od piersi i wprowadzenie mleka modyfikowanego. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym na korzyść dotychczasowego systemu karmienia Pani dziecka jest fakt, iż córka jest ciekawa nowych smaków, chętnie je stałe pokarmy, nie odrzuciła piersi, a w dodatku nic nie wskazuje na to, by coś jej dolegało.
Proszę pamiętać, że dopóki córka mieści się w siatkach centylowych, to nie ma powodu do obaw – 10 czy 25 dzieci na 100 ma taką wagę i wzrost, jak Pani córka. Niewiele to mówi o stanie faktycznym dziecka, więc nie zawsze należy się tym bezwzględnie sugerować, zwłaszcza że sama Pani wspomina o predyspozycjach genetycznych, czyli drobnej budowie ciała, dziedziczonej po rodzicach.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/siatki-centylowe.
Mleko potrzebne jest dziecku do końca 1. roku życia, zatem wskazane jest, by kontynuowała Pani karmienie piersią przy jednoczesnym rozszerzaniu diety, pamiętając o dobrych źródłach białku i węglowodanów – jajka, nabiał, kasze oraz oczywiście warzywa i owoce. Jeśli ma Pani wątpliwości, może Pani wykonać badania kontrolne krwi, by upewnić się, czy dziecko nie cierpi na stosunkowo częstą przypadłość dzieci – anemię.
Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.
Proszę również pamiętać, by nie zmuszać dziecka do jedzenia – w przypadku posiłków, jakie Pani opisuje jest mało prawdopodobne, by konieczne było podawanie kaszek na mleku modyfikowanym, które raczej zaleca się dzieciom na samym początku rozszerzania diety.
Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy dziecko dobrze rośnie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przybieranie na wadze u 4-miesięcznego dziecka – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Czy niemowlę dobrze przybiera na wadze? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy moje dziecko prawidłowo się wypróżnia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego moje dziecko nie chce jeść pokarmów stałych? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy biorąc pod uwagę siatki centylowe dziecko nie jest już w normie? – odpowiada Mgr Agata Przytuła
- Czy konieczna jest zmiana mleka u 6-miesięcznego dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Waga trzymiesięcznej córki – odpowiada Milena Lubowicz
- Jak karmić 3-miesięczne niemowlę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak powinno wyglądać karmienie? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski