Przybieranie na wadze u 4-miesięcznego dziecka

Moja córka 18 stycznia bedzie miała 4 miesiące, a teraz zauważyłam że przez 3 tyg przytyła 90 dag i jest tylko na piersi, z siatką centylową wszystko jest ok ale w praktyce to nie wiem ile powinny przybierać na wadze dzieci. Martwie się że trochę mało przybiera

Magdalena StusiĹska

Od drugiego kwartału dziecko rośnie wolniej i przybywa ok 400-650g/miesiąc. Podwojenie masy urodzeniowej powinno wystąpić około 10 miesiąca życia.

Jeśli masa ciała i wzrost dziecka mieszczą się w normie w siatkach centylowych to nie ma powodu do obaw (Za normę uważa się obszar między 3. a 97. centylem, przy czym ważne jest, aby krzywa rozwoju dziecka utrzymywała się mniej więcej w tym samym centylu). Oczywiście najlepiej nadal karmić piersią. Pozdrawiam.