Czy to wirus?

Moja 4,5-letnia córka od tygodnia w nocy chrapała. Rano musiała wydmuchać nosek - przezroczysta lub biaława wydzielina - i przez cały dzień było wszystko ok. (bez temperatury, bez kaszlu, kataru, bardzo dobre samopoczucie, apetyt). Zajrzałam jej jednak do gardła i na migdałkach zobaczyłam białe naloty. Laryngolog powiedział, że mam zrobić wyniki CRP i od tego zależeć będzie leczenie - podejrzewał jednak wirus. Zrobiłam wyniki i CRP 5, ale w morfologii leukocyty 14,2, a limfocyty 5,7, reszta w normie. Czy rzeczywiście to infekcja wirusowa? Córka dostała groprinosine, eurespal, i fiolet do smarowania gardła. Chrapanie ustąpiło, wydzielina została - ale tylko rano. Leczenie zakończyłam 19.010.2009 r. (9 dni). Kiedy może pójść do przedszkola? I dlaczego te objawy były takie dziwne, wyglądała na zupełnie zdrową i gdybym nie zajrzała do gardełka, pewnie do lekarza bym nie poszła. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Rzeczywiście, białe naloty na migdałkach są charakterystyczne dla zapaleń bakteryjnych gardła. Migdałki są wtedy powiększone, rozpulchnione, na ich powierzchni widoczne są biało-żółte czopy ropne, ale ważna jest również klinika. Przy infekcjach bakteryjnych występuje gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu, osłabienie, czasem bóle brzucha, wymioty, zwykle nagły i gwałtowny przebieg choroby.

Białe naloty mogą zdarzyć się w infekcjach wirusowych, w których najczęściej wcześniej wystepują drobne pęcherzyki, które po pęknięciu pokrywają się białym nalotem, towarzyszą temu zwykle niewielkie objawy ogólne, lekki katar, suchy kaszel.

Tak mogło być w  przypadku Pani córki, badania laboratoryjne również wskazują na etiologię wirusową. Myślę, że lekarz zastosował właściwe leczenie i nie ma powodów do zmartwienia. Jeśli córeczka czuje się dobrze, może udać się do przedszkola.