Czym przejawia się kompleks Edypa u dorosłego faceta?

Czym przejawia się kompleks Edypa u dorosłego faceta? Matka nie była dla mnie dobra, wiecznie nie była ze mnie zadowolona - chciała ode mnie spełnienia swojego obrazka "dziecka idealnego". Do tego darła się i wyzywała. Czuję, że otrzymywałem za mało miłości :( Z kolei od najmłodszych lat nie podniecały mnie rówieśniczki. Nie potrafiłem nigdy znaleźć z nimi wspólnego języka, a ich ciała nie podniecały mnie - wolałem kobiety około czterdziestki (z taką kobietą miałem też pierwszy raz). W żadnej rówieśniczce nie potrafię się zakochać, ponieważ widzę w nich DZIECI. Tylko kobietę po 40 jestem w stanie kochać. Jestem na drugim roku studiów... Czy to kompleks Edypa?

Dzień dobry, kompleks Edypa może pojawić się u chłopców wieku pomiędzy 4 a 6 rokiem życia. Wtedy to zainteresowania seksualne chłopca przechodzą z koncektracji na własnym ciele na zainteresowanie się najbliższą osobą płci przeciwej- matką. Można zauważyć, że doświadcza On kompleksu Edypa po tym, kiedy zaczyna On dążyć do bliskiego kontaktu cielesnego z matką bądź darzyć ją szczególnymi uczuciami (np. chce pocałować w usta lub twierdzi, że się z nią ożeni). Ojca natomiast zaczyna traktować jako rywala ponieważ zauważa, że matka nie jest jego własnością. W tej walce powinien zwyciężyć ojciec. Najważniejsza jest tu jednak rola matki. Jeśli matka nie zareaguje w odpowiedni sposób i ów kompleks nie zostanie rozwiązany, w dosorłym życiu nadal u niego będzie on występował. Do głównych objawów zaliczyć można poczucie wyjątkowości, trudności z przyjmowaniem krytyki, nadmierne przwiązanie do matki i jej decyzji, a także trudności w opuszczeniu rodzinnego domu i rozpoczęciu dorosłego, samodzielnego życia. Ciężko stwierdzić czy u Pana jest to kompleks Edypa, ale wizyta u psychologa/psychoterapeuty oraz rzetelna diagnoza powinny to wyjaśnić. Niemniej jednak zafascynowanie u młodych mężczyzn starszymi kobietami wsytępuje dosyć często. Imponują im m.in. ich dojrzałość, doświadczenie życiowe oraz sukcesy zawodowe. Zazwyczaj jednak, wraz z wiekiem, mężczyźni kierują swoje zainteresowanie na młodsze kobiety. Pozdrawiam oraz życzę wiele dobrego.

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że wskazana ocena psychologiczna u psychologa i ew konsultacja psychiatryczna.