Czyżby to jednak była ciąża?

Witam 5 lipca współżylam z partnerem w dniu niepłodnym,zabezpieczeniem była prezerwatywa,partner nie skończył we mnie, jednak na prezerwatywie i w pochwie był biały śluz, prezerwatywa nie była pęknięta, penis po jej zdjęciu był suchy.Jednak okres spóźnia mi się już 3 dzień.Ostatnie krwawienie było 8 czerwca. Cykle trwają przeważnie 30-34 dni.Ostatni cykl przez silny stres także był opóźniony a i w tym miesiącu także było podobnie. Robiłam test w dniu spodziewanej miesiączki jednak wynik wyszedł negatywny. Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki, czyżby to jednak ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie przemawia za tym, aby była Pani w ciąży, skoro feralny stosunek miał miejsce podczas dni niepłodnych, a zabezpieczenie w postaci prezerwatywy nie zawiodło. Jeżeli wykonała Pani test ciążowy minimum 10-14 dni od stosunku, to wynik może Pani uznać za wiarygodny. Sądzę więc, że ciąży nie musi się Pani obawiać.

Natomiast istnieje wiele przyczyn nieregularności w cyklu miesiączkowym – dobrym tropem w Pani toku rozumowania jest stres, który powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu wpływającego na pracę jajników. Zatem faktycznie może być czynnikiem opóźniającym menstruację poprzez pojawienie się zaburzeń hormonalnych. Więcej o możliwych przyczynach zaburzeń cyklu menstruacyjnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Natomiast proszę pamiętać, że przesunięcia w cyklu nie zawsze świadczą o czymś niepokojącym – dopóki długość Pani cyklu nie przekracza 35 dni nie ma Pani powodu do obaw. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z ginekologiem – być może podejmie on decyzję o wykonaniu badań hormonalnych (poza poziomem kortyzolu warto sprawdzić poziom prolaktyny czy też testosteronu). Jeśli ma Pani ochotę, to proszę zapoznać się z naszym artykułem, który szczegółowo omawia badania hormonalne, ich specyfikę oraz zasadność: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.