Dlaczego przyrost b-HCG jest niski?

Witam. Jestem w 6 tc, wynik BHCG za pierwszym razem wyszedł 507, po 72 h wzrosło tylko do 548 :( , na USG był widoczny pęcherzyk, ale dr powiedziała że kluczowy jest wynik BHCG i mam się narazie nie martwić. Miałam jednorazowo plam kenia z krwi, ale delikatnie, teraz co jakiś czas brązowe:( czy ktoś miał podobną sytuację z tak małym wzrostem BHCG, a jednak okazało się że później było wszytko ok?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmuje się, że na tym etapie stężenie beta hCG powinno wzrastać dwukrotnie w odstępie 48h. Gdy tak się nie dzieje, niestety nie można wykluczyć ryzyka poronienia. Proszę zapoznać się z odpowiedzią eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-beta-hcg-a-ryzyko-poronienia.

Natomiast nie oznacza to, że wszystko jest przesądzone, ponieważ niekiedy, mimo początkowo niskich przyrostów gonadotropiny kosmówkowej, ciąża rozwija się prawidłowo. Na tym etapie równie istotny jest poziom progesteronu – w przypadku niskich wartości może być konieczna suplementacja, by podtrzymać ciążę. Czasami o niedoborze progesteronu mogą świadczyć brązowe plamienia.

Proszę stosować się do zaleceń ginekologa, a w razie gdyby coś Panią niepokoiło – skonsultować się z lekarzem. Być może wskazane byłoby ponowienie oznaczenia stężenia beta hCG, progesteronu oraz oznaczenie poziomu TSH.

Zachęcam do lektury naszego artykułu, znajdzie w nim Pani wartości stężenia beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.