Dlaczego terapia jest nieskuteczna?

Zastanawiam się, dlaczego terapia jest nieskuteczna. Chodzę, a żyję w jeszcze większej nędzy emocjonalnej niż wcześniej. Nie podoba mi się też to, że terapeuta zastanawia się nad zerwaniem kontraktu tylko dlatego, że nie zgadzam się na wprowadzenie leków. Uważam świadomie, że ich nie potrzebuję, a terapeuta jest innego zdania i jeszcze uważa, że potrzebuję spotkań dwa razy w tygodniu. Czy nie ma w tym przesady?

Proszę wziąć pod uwagę też to, że wbrew pozorom nie tak łatwo jest od razu trafić na specjalistę, który będzie dla nas odpowiedni. Jest wielu psychoterapeutów na rynku i wiele nurtów terapii. Być może warto poszukać alternatywy. Zanim jednak to Pani zrobi, proszę poinformować obecnego terapeutę o swoich wątpliwościach.

Pozdrawiam serdecznie.

Podobne wątpliwości warto omówić ze swoim terapeutą.Jest to ważna część budowania relacji i zaufania.
Ogólnie jednak rzecz ujmując są w psychoterapii sytuacje, w których podjęcie farmakoterapii jest niezbędne, jak i zmiana ( zwiększenie) częstotliwości spotkań.

Dzień dobry, bardzo trudno odnieść się do pani pytania ponieważ nie pisze pani jak długo trwa terapia, w jakim nurcie jest prowadzona oraz jaka jest diagnoza? Jeżeli terapeuta zaleca skorzystanie z farmakologii to nie widzę powodu aby nie miała się pani udać na konsultację do lekarza psychiatry w celu diagnozy - lekarz stwierdzi czy leki są konieczne. Zachęcam również do omówienia pani wątpliwości z terapeutą - oraz pani braku zaufania do niego. Pozdrawiam.

Witam. Trudno się odnieść szczegółowo do Pani pytania, ponieważ nie podała Pani jak długo trwa terapia, w jakim podejściu jest prowadzona, jaka jest diagnoza. Czasami rzeczywiście jest tak, że niezbędna jest wizyta u psychiatry czy zwiększenie częstotliwości sesji. Często już podczas zawierania umowy (kontraktu) terapeuta zastrzega, że warunkiem dalszej pracy jest wizyta u lekarza psychiatry. Ma to na celu zmotywowanie pacjenta do leczenia. Powinna więc Pani póść na konsultację do psychiatry. To lekarz (nie terapeuta) wypowie się na temat tego, czy leki są tutaj potrzebne. Wszelkie watpliwości należy wnosić na sesje i omawiać z terapeutą. Jeżeli ma Pani duże wątpliwości co do osoby terapeuty może Pani sama zrezygnować z leczenie. Jest jednak prawdopodobne, że w kontakcie z drugą osobą wspomniane trudności również się pojawią. Wówczas należy je omówić, zrozumieć i próbować zmieniać. Inaczej leczy się Pani tylko pozornie. Małgorzata Danielewicz

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam Panią.
Niestety trudno odpowiedzieć na Pani pytanie. Wprowadzenie farmakoterapii jest czasami niezbędne, jak również zwiększenie częstotliwości spotkań. Proszę przedyskutować to z terapeutą. Myślę, że bardzo ważnym elementem relacji terapeutycznej jest zaufanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
https://michalpyter.com