Indywidualne nauczanie dla dziecka

Czy dziecko ZA musi mieć indywidualne nauczanie w domu?Szkoła wnioskuje o takie nauczanie,syn chodzi do 1klasy szkoły podstawowej.Proszę o pomoc.

Witam,
nie wiemy,jakie powody ma szkoła do takiego zalecenia,ale będąc na Pani miejscu czułabym również jakieś odrzucenie dziecka.Proszę dociec w szkole przyczyn,wyrazić swoje potrzeby i zapytać,co może Pani szkoła zaoferować jako alternatywę.Póki jednak co,niech Pani sprecyzuje przyczynę.Moż4e to bowiem wynikac z niedojrzałości dziecka do przebywania z dala od matki,z niewykształcenia wymaganych sprawności manualnych,nieskupiania uwagi na dłuższy czas i wielu,wielu innych.Czy są badania poradni psychologicznej i czy w ogóle była jakaś specjalistyczna konsultacja?Co od Pani strony jest najtrudniejsze w przyjęciu takiej decyzji?
Proszę o konkretne szczegóły
Pozdrawiam

Indywidualne nauczanie jest z założenia przeznaczone dla dzieci, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą realizować nauki w szkole. Jeżeli dziecko posiada zaburzenia rozwojowe lub emocjonalne - nie radzi sobie z materiałem przewidzianym na dany etap edukacji, ma problemy z emocjami i zachowaniem lub jakiekolwiek inne zaburzenia zdiagnozowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, wówczas, na podstawie stosownego orzeczenia, może realizować kształcenie specjalne (w klasie specjalnej, integracyjnej lub ogólnej, jeżeli gmina nie posiada takich oddziałów). Dziecko ma wówczas program dostosowany do swoich możliwości, nauczyciela wspomagającego i dodatkowe godziny rewalidacji prowadzone również przez odpowiedniego specjalistę. Proszę ewentualnie uściślić czy dziecko posiada już jakąś opinię lub orzeczenie z Poradni, jaka jest diagnoza. Jeżeli pisząc ZA ma Pani na myśli zespół aspergera lub inne zaburzenia ze spektrum autyzmu, to jak Pani pewnie wie, dzieci z takimi zaburzeniami funkcjonują bardzo różnie - czasami problemy są tak niewielkie, że prawie niezauważalne przez otoczenie, a czasami zupełnie uniemożliwiają dziecku "normalne" funkcjonowanie w grupie. Nie wiem jak radzi sobie w szkole Pani syn i jakie są powody takich sugestii ze strony szkoły, ale decyzję i tak podejmuje Poradnia, a nie szkoła, więc najlepiej tam, gdzie znają dziecko, wyjaśniać sytuację Pani syna. Pozdrawiam.

Wszystko zależy od możliwości i komfortu dziecka, a także możliwości szkoły. Wato dopytać w Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej, do której Państwo należą o możliwości działania (szczególnie, że to właśnie poradnia wystawia skierowanie na taka edukację). Warto także dopytać o szkoły w Państwa okolicy oferujące klasy integracyjne- może to byłoby lepsze rozwiązanie?