Jak leczyć spływanie wydzieliny w gardle w ciąży?

Witam, Jestem aktualnie w 23 tygodniu ciąży od około 6 tygodni męczy mnie spływająca do gardła wydzielina koloru przezroczystego z nosa. Do tych objawów około 3 tygodnie temu dołączył świąd gardła oraz poranne pokasływanie które przechodzi po napiciu się rano cieplej herbaty. Byłam u lekarza który obejrzał gardło i powiedział że on nic niepokojącego nie widzi oczywiście wydzielina spływa ale nie ma tragedii. Powiedział że ze względu na mój stan może mi polecić płukanie gardła wodą i solą. Niestety nie pomaga mi ta metoda. Nie wiem jak sobie poradzić ze swędzeniem w gardle. Mogłabym poprosić o jakąś poradę jak uporać się z tym gardłem? Nigdy nie miałam żadnej alergii czy możliwe żeby teraz w ciąży się jakaś uaktywniła i świąd gardła był jej konsekwencją? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli internista nie jest w stanie zdiagnozować Pani objawów, a dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, sugeruję wizytę u laryngologa – przewlekły nieżyt nosa (a także wynikające z tego stanu spływanie wydzieliny do gardła i podrażnianie go) może być tzw. katarem hormonalnym. Wzrost estrogenu i progesteronu powoduje wówczas obrzmienie śluzówki nosa, co skutkuje problemem z oddychaniem. Nie jest to nic groźnego i ustępuje po porodzie, ale może być sporą uciążliwością. Warto sprawdzić to u lekarza. Doraźnie, jeśli woda z solą nie pomaga, można zastosować parówkę z rumianku oraz maść majerankową, która ma działanie bakteriobójcze. Warto jeść potrawy wspierające odśluzowanie organizmu – zwłaszcza polecana jest kasza jaglana, która ma działanie osuszające. Z kolei ciepłe napary niwelują drapanie w gardle, nawilżają podrażnioną śluzówkę, a jeśli doda Pani do nich imbir, miód oraz witaminę C – uszczelnią naczynia krwionośne, będą wpływać pozytywnie na odporność i pomogą w zwalczeniu ewentualnych drobnoustrojów. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, omawiającym rodzaje kataru w ciąży i sposoby na radzenie sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych: https://parenting.pl/katar-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.