Jak postępować z tymi bólami po wypadku?

Witam , już nie mam sił na to co sie ze mną dzieje . Po wypadku samochodowym strasznie zaczęły boleć mnie całe plecy , głowa , i mam bardzo dziwne symptomy . Mam niedoczynność tarczycy i hashimoto , bóle w okolicy kregosłupa lędźwiowego , okropne bóle w kręgosłupie piersiowym , do tego stopnia że promieniuje do żoładka , i mam wrażenie jakbym miała tam ogromny kamień który próbuje wydrzeć się na zewnątrz , ból karku nie pozwala mi zasnąć , do tego stopnia że przy dobrym samopoczuciu śpię około 4 -6 godzin , z przerwami , ponieważ budzę się ze szmerami ( brzmi jakby woda w kranie miała bardzo małe ciśnienie ). Dostałam leki na rozluźnienie mięśni , lecz nie mogę ich stosować ze względu na żołądek ( mam wrażenie jakby chciał się wywrócić na drugą stronę , a później dostaję skórczy w brzuchu po czym wypróznienie boli jakbym miała w środku nóż ) . Zrobiłam mr kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego na Islandii gdzie obecnie mieszkam , jednak w wynikach napisali że nic tam nie ma , i uznali to jako badanie kontrolne . Poleciałam do Polski by rownież zrobić mr całego kręgosłupa a w wynikach na kręgosłup lędźwiowy wyszły zmiany zwyrodnieniowe stawów m/k i trzonów kręgowych , dyskopatia L5/S1, naczniak trzonu L1 śr 8mm, L5/S1protuzja tarcz mk modelująca worek oponowy ( jest więcej, ale napisałam tylko sekcję wnioski) . W kręgosłupie piersiowym naczyniak trzonu th10 o śr 10mm , skolioza prawowypukła , th2-th3 , th6-th7, th7-th8, th8-th9 widoczne szerokopodstwne uwypuklenia tacza m-k o charaktrze bulgingu ,powodujące niewielką modelację worka oponowego , bez ucisku na struktóry narwowe . Natomiast mr odcinka szyjnego dyskopatia C4-C5, C6-C7 na poziomie C4-C5 wypukla się ona do światła otworów m-k i modeluje korzenie nerwów rdzeniowych , odprostowanie fizjologicznej lordozy , obniżenie intensywności IS , odpowiadające zmianom o charakterze dehydartacyjnym . Po wszelkich aktuwnościach fizycznych , czuję się bardzo źle , po godzinnym spacerze nie mogę sobie poradzić z bólem , który przez około 2 dni mnie paraliżuje ( zawroty głowy , bóle , poty ) . Przed wypadkiem samochodowym( 18 lutego) pracowałam fizycznie i nie miałam z tym żadnych trudności , prenosiłam ciężkie rzeczy , brałam dodatkowe dni pracy , jednak po wypadku boję się nawet iść na spacer . Nie wiem jak sobie z tym radzić , nie mogę spedzać atywnie czasu z córeczką, boję się znów pracować , boję się tych zmian . Proszę pomóżcie , nie wiem kiedy znowu bedę w Polsce by móc zrobić kolejne badania .
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam Jakub Wiśniewski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty