Jak pozbyć się 20 kg?

Witam:) Mam 15 lat, ważę 80 kg przy wzroście 167 cm. Bardzo chciałbym schudnąć 20 kg, żebym czuła się na 200% pewna siebie i atrakcyjna ;( Teraz mam z tym problemy! Jeśli chodzi o ćwiczenia staram się dawać na lekcjach wf. z siebie wszystko, ale jak widać, nie daje to żadnych efektów. Kiedyś byłam szczupła, ale jak zaczełam dorastać, zaczełam tyć. Bardzo proszę o dietę dla mnie i ćwiczenia! Z góry dziękuję ;))
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Przyczyną przybierania na masie ciała są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zbyt mała aktywność fizyczna (lekcje wychowania fizycznego nie wystarczą). Dodatkowo wiek dojrzewania sprzyja wzrostowi wagi ze względu na aktywność hormonów czy zmiany zachodzące w ciele. Jesteś wysoka, jednak najprawdopodobniej jeszcze urośniesz, postaraj się, aby nie przybierać zbyt na masie ciała i pilnować wagi.

Na początek powinnaś zacząć więcej się ruszać. To nie tylko dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawienie samopoczucia i uniknięcie niektórych chorób w wieku późniejszym (osteoporoza czy insulinooporność). Dobrym ćwiczeniem na równomierną utratę masy ciała jest jazda na rowerze, rolkach czy jogging. Codzienny szybki spacer również się przyda. Możesz ćwiczyć sama lub z przyjaciółką czy kimś z rodziny, dzięki temu mobilizacja i przyjemność czerpana ze sportu będzie większa. Polecam ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl.

Nawyki żywieniowe są równie ważne, co regularna aktywność fizyczna. Powinnaś wiedzieć, co robisz źle i co możesz poprawić w swoim sposobie żywienia. W tym celu warto, abyś przeczytała artykuły na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pamiętaj, że stosowanie diet restrykcyjnych, gazetowych w Twoim wieku jest bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Jeśli chcesz się odchudzać poprzez zmniejszenie racji pokarmowej i kaloryczności poniżej swojego zapotrzebowania, powinnaś robić to pod okiem dietetyka. W przeciwnym razie możesz doprowadzić swój organizm do wyczerpania i niedoborów pokarmowych.

Pozdrawiam.