Jak pozbyć się lęku przed petardami?

Witam mam 24 lata i od dziecka boję się panicznie petard i fajerwerków. Ogarnia mnie wtedy nieokielznana histeria, płacz i krzyk. Jak mam przetrwać sylwestra? Czuję się dziwnie gdy mój płacz ustaje. Tak jakbym nie była wtedy sobą i się sama sobie dziwię swojego zachowania. Moja rodzina mnie nie rozumie i się nasmiewa ze mnie.

Dobrze byłoby skorzystać z terapii behawioralno-poznawczej, która mogłaby pomóc znaleźć rozwiązania na ten problem, wypracować zachowania i sposób myślenia, które pomogłyby Pani przetrwać sylwestrowy czas. Być może konieczna będzie wizyta u lekarza-psychiatry i dobranie leków np uspokajających. Z pewnością nie jest to przyjemne, szczególnie kiedy rodzina nie rozumie i naśmiewa się z czegoś, co jest dla Pani b.trudne. Może znaleźć jakaś bratnią duszę wśród bliskich lub koleżanek, z którymi będzie mogła Pani szczerze porozmawiać i które mogą okazać wsparcie. Ludzie mają dziwne przypadłości i lęki, czy np bardziej uzasadniony jest lęk przed pająkami? Nie, to nie ma znaczenia kto się czego boi, ważne aby mieć zrozumienie i próbować sobie z tym poradzić na tyle, aby nie utrudniało znacząco życia. Trzymam za Panią kciuki!