Jak schudnąć gdy mam 12 lat?

Mam 12 lat. Ważę około 60 kg. Mam 153 cm wzrostu. Jestem bardzo łakoma na słodycze. W szkole sprzedaję w sklepiku, w którym jest dużo słodyczy itp. Gdy tam siedzę nie mogę się oprzeć żeby coś kupić. Bardzo, ale to bardzo chciałabym schudnąć. Jednak marnie mi to wychodzi. Jeśli zacznę ćwiczyć to później mi się już nie chce, no i tak to się kończy. Mama powtarza mi że powinnam schudnąć. Ja naprawdę chcę, ale nie wiem jak mam się za to zabrać i jaką dietę mam stosować ?
KOBIETA, 12 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się powyżej 97 centyla, co oznacza, że występuje u Ciebie otyłość. Przy tak znacznej ilości zbędnych kg najlepiej będzie jeżeli umówisz się do dietetyka, który opracuje specjalnie dla Ciebie plan żywieniowy.

Zanim jednak spotkasz się z dietetykiem powinnaś przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i swój styl życia. Przeczytaj niżej przedstawione zalecenia i sprawdź, co jest do poprawy:

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Na pewno na początku będzie to trudne dla Ciebie, ale po niedługim czasie Twój organizm przyzwyczai się.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to może pomóc w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. Możesz oczywiście na początku możesz być w ruchu krócej, ale zwiększaj ilość czasu co 1 - kilka dni. W aktywności kluczowa jest systematyczność.

Co do słodyczy to zachęcam Cię także do:

1. przeczytania artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii

2. zaprzestania sprzedaży w sklepiku ze słodyczami (w ten sposób oprzesz się pokusie:)

Wg badań najbardziej bezpieczne i najskuteczniejsze jest powolne pozbywanie sie zbędnych kg (od 0,5 do 1 kg), także musisz uzbroić się w cierpliwość i na stałe zmienić nawyki żywieniowe i styl życia, a nie jedynie przez jakiś czas "być na diecie".

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia!
Agnieszka Kuczewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty