Jaką rehabilitację powinna mieć osoba w wieku 90 lat po złamaniu kości udowej?

Witam. Moja babcia która ma 90lat uległa złamaniu przezkretarzowemu uda jest po operacji. Lecz po 3 dniach wypuścili ja do domu. Dzień po operacji panie rehabilitantki posadzić babcie że dopuszczony i nogami z łóżka i taka była to rehabilitacja. Na zaleceniach pisze o jakiś ćwiczeniach lecz nikt ich nie pokazał ani nie powiedział czy jakiś rehabilitant pofatyguje się do domu do babci. Co robić mama nie wie jak postępować z babcią jak podejść aby ją nie bolało. Noga po operacji jest prawie dwa razy większa niż zdrowa noga.

Witam

Rehabilitacja powinna obejmować pionizację- czyli siadanie na łóżku oraz wstawanie, drenaż limfatyczny ze względu na opuchliznę, ćwiczenia w łóżku oraz edukację.
Drenaż powinien wykonać fizjoterapeuta, nie jestem w stanie napisać tak by wyjaśnić jak to samemu zrobić. Oczywiście noga może być lekko uniesiona by wspomóc odpływowi limfy i zmniejszyć obrzęk.
Jak chodzi o ćwiczenia w łóżku, początkowo mogą być to ćwiczenia bierne ( my wykonujemy te ćwiczenie zamiast pacjentki) , czynno-bierne (pacjentka i my wspólnymi siłami) oraz czynne ( pacjentka wykonuje je sama). Cieżko mi stwierdzić czy bierne i czynno-bierne są potrzebne. Czesto stan zdrowia pacjentów pozwala aby przejść od razu do czynnych. Jest to ruch wykonania zgięcia - UWAGA nie może przekraczać 90 stopni zgięcia w stawie biodrowym! , odwodzenia , absolutnie nie wykonywać przywodzenia- to jedne z zakazów we wszystkich codziennych czynnościach tak jak zgięcie powyżej 90 stopni, oraz rotacji zewnętrznej.
Pionizacja ma na celu zapobieganie problemów w układzie oddechowym wiec jest bardzo ważna. Ważne żeby przy siadzie nie było zgięcia 90 stopni w stawie biodrowym. Przy siadaniu nie może też wystąpić przywiedzenie więc strona spuszczania nóg jest ważna. Wstawanie na tą chwile radze przy chodziku.
Ruchy stopami także pomogą w odpływie limfy.
To są najbardziej podstawowe rzeczy o których powinny Panie pamiętać. O kolejnych ćwiczeniach myśle,że rehabilitant powie.

Mam nadzieje, że chociaż trochę byłam pomocna.
Powodzenia i pozdrawiam
Magda Szelągowska