Jakie są kryteria pozwalające stwierdzić koniec anoreksji?

Cierpiałam (lub nadal cierpię) na tę chorobę. Nie utrudnia mi ona codziennego funkcjonowania, nie myślę na co dzień nadmiernie o jedzeniu, kaloriach. Wagę mam w dolnych granicach normy, czuję się z nią dobrze i wolałabym nie przytyć za dużo. Leczę się hormonalnie w celu odzyskania miesiączki. Co Państwo sądzą o mojej sytuacji? Jakie są wyznaczniki tego, że się już z anoreksji wyszło? Bo na pewno pozostawia ona ślady w psychice? Jak odróżnić te ślady od wciąż trwającej choroby? Dziękuję za odpowiedź

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Witam serdecznie,

Anoreksja jest zaburzeniem, którego kryteria dotyczą zarówno sfery psychicznej (np. lęk przed przytyciem, nieprawidłowe postrzeganie masy ciała), jak i somatycznej (zatrzymanie miesiączki, spadek masy ciała).

Kryteria pełnego wyzdrowienia powinny więc również dotyczyć wszystkich tych obszarów: zarówno sposobu myślenia i zachowania, jak i emocji oraz fizycznego stanu organizmu.

W badaniach klinicznych przyjmuje się jednak różne kryteria remisji (np. osiągnięcie 95% należnej masy ciała dla całkowitego wyzdrowienia a 85% -dla częściowego).

Za kryteria remisji zaburzeń odżywiania  można przyjąć powrót do: prawidłowej wagi, prawidłowych, fizjologicznych cykli menstruacyjnych, przed chorobowego poziomu aktywności, prawidłowych wyników badań laboratoryjnych. Pełna remisja oznacza również zmianę sposobu myślenia na taki, w którym sprawy wagi i wyglądu nie stanowią istotnego problemu.

Można zastanowić się nad Twoją obawą dotyczącą tego, że ,,anoreksja pozostawia ślady w psychice".
Czynniki psychologiczne odgrywają istotną rolę w powstawaniu i podtrzymywaniu objawów tego zaburzenia.
Dlatego, aby pokonać anoreksję, trzeba dotrzeć do tych przyczyn. Mają one indywidualny charakter- mogą dotyczyć cech osobowości (np. perfekcjonizmu), traumatycznych przeżyć (np. wykorzystanie seksualne), relacji rodzinnych i innych czynników. Dlatego tak ważna jest psychoterapia, która umożliwia poznanie siebie- swoich mocnych stron ale i trudności.
Może się np. okazać, że Twoim istotnym problemem jest głębokie przekonanie ,,Zawsze muszę radzić sobie sama" lub ,,Jeśli inni dowiedzą się, jaka jestem naprawdę- odrzucą mnie, nie będą akceptować"
Zdobycie tej wiedzy na swój temat pomoże Ci rozpoznać ten rodzaj przekonań, który stwarza podatny grunt do ewentualnego nawrotu zaburzeń odżywiania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w wychodzeniu z anoreksji!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty