Liczne fale theta w badaniu EEG

Mam gorącą prośbę o ocenę EEG: w ok. potylicznych rejestruje się czynności fal alfa 10Hz i amp. 25-100 uv z falami theta 6-7 Hz i amp. do 60 uv. RZ obecna. W przednich odprowadzeniach występują fale beta oraz theta 6-7 Hz i amp. do 50 uv. W czasie HW w ok. czołowoskroniowych pojawiają się dość liczne fale theta 5-6 Hz i amp. 75 uv. O: zapis i zmianach w ok. czołowoskoroniowych aktywowanych HW.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis badania wskazuje, że zarejestrowany zapis EEG jest nieprawidłowy. Zmiany występują głównie podczas hiperwentylacji (czyli okresu w którym proszono Panią o wykonywanie głębokich oddechów), która jest próbą uwrażliwiającą, mającą z założenia lepiej wykazać występowanie zaburzeń. Nie wydaje się, aby opisywane u Pani zmiany były bardzo nasilone, jednak wynik badania EEG należy interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, choroby współistniejące czy przyjmowane leki. Poza tym w tym przypadku brak jest także informacji z jakiego powodu było wykonywane to badanie – co także ma niemałe znaczenie podczas interpretacji wyniku.
Jeśli badanie EEG jest wykonywane po raz kolejny, to ważne jest też porównanie go do badań poprzednich. Nieprawidłowy zapis EEG nie musi świadczyć o występowaniu istotnej patologii. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi.

A jakie są dokładnie objawy neurologiczne,jakie dolegliwości, Zasada jest taka, że nie leczymy zapisu ale chorego,decyduje stan kliniczny. Wiadomo, iż 30 procent zdrowej populacji ma nieprawidłowy zapis EEG . Proszę zachować spokój.

EEG jest badaniem, które zawsze !!! interpretuje się w oparciu o dokładną znajomość objawów oraz wynik badania pacjenta.
Nieprawidłowy zapis EEG występuje u niewielkiego procenta zdrowych osób i nie świadczy o padaczce. Tak jak może wystąpić prawidłowy zapis EEG u pacjenta, u którego występują typowe napady padaczki .
Padaczka jest chorobą rozpoznawaną w oparciu o objawy kliniczne, a badanie EEG jest jedynie badaniem dodatkowym.