Napuchnięcie po spożyciu posiłków

Jestem teraz w pracy w Niemczech. Jakieś 4 lata temu, kolega, który jest lekarzem i na stałe mieszka w Niemczech, można powiedzieć, że wyciągnął mnie, po 16 latach leczenia przez naszych lekarzy, z helikobakterii. Ale teraz mam inny problem, nie wiem czy to jest efekt po tej chorobie. Nadwaga to jedno, mimo że staram się unikać tłustych potraw i mało jem. Jednakże po jakimkolwiek posiłku czy spożyciu płynów, czuję dosłownie jak puchnę, jestem jak napompowany balon, co mam robić?

Lek. Tomasz Budlewski

Sugeruje zacząć od zmiany diety na bogatobłonnikową, spożywanie co najmniej 2,5l wody niegazowanej, unikanie potraw wzdymających, słodyczy, tłustych potraw, odstawienie produktów po których dolegliwości się nasilają (czasami np. nabiał tak działa), jeśli nie pomoże proszę udać się do lekarza.