Odchudzanie u 41-latki

Mam 41 lat, 154cm i 80kg, pracę siedzącą (8 godz z 1 przerwą), a poza nią jestem dosyć zabiegana. Poza domem jestem 12-14 godz. Chcę schudnąć 10-15 kg, ale przy moim trybie dnia nie mam jak zaplanować regularnych posiłków. Wychodzę do pracy o 6:00, z pracy o 15:00, ale do 18-20:00 jestem ciągle gdzieś w drodze. W pracy mam tylko czajnik. Budżet nie przewiduje drogiej diety ani płatnych wizyt u specjalistów. Potrzebuję prostego taniego gotowego menu. Zaczęłam też jeździć 40min na rowerze stacj.

Proszę zgłosić się do dietetyka, by opracował dla Pani szczegółowe menu. Przygotowane w domu posiłki może Pani zabierać do pracy w pudelkach lub w termosie obiadowym. Ja ze swej strony polecam dietę owocowo warzywną z dodatkiem kasz - jaglanej, gryczanej, amarantusa, komosy ryżowej. Jazda na rowerze stacjonarnym może również pomóc w utracie wagi. Wizyta u dietetyka konieczna.

Niestety zmiana nawyków żywieniowych nie jest procesem łatwym, zwłaszcza na początku. Prawidłowe odżywianie powinno być priorytetowe w zestawieniu codziennych czynności, ponieważ to właśnie ono ma spory związek z naszym samopoczuciem i ogólnym stanem zdrowotnym organizmu. Z Pani opisu możemy wnioskować, że spożywa Pani posiłki bardzo nieregularnie, w większych porcjach, a rzadziej. To niestety skutkuje obniżeniem metabolizmu, a co za tym idzie odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Proszę pamiętać, że nadwaga i otyłość przyczyniają się bezpośrednio lub pośrednio do powstania wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemie. Przede wszystkim zachęcamy Panią do spożywania 5 posiłków w ciągu dnia. Jeśli brakuje nam czasu, to możemy przygotowywać sobie, poprzedniego dnia lub rano, posiłki do pracy w pudelkach: różnorodne sałatki, kanapki, kompozycje warzywne, zdrowe przekąski w formie np. orzechów czy nasion. Jest to coraz bardziej popularna forma odżywania i zyskuje sobie wielu zwolenników. Nie należy zapominać o odpowiedniej podaży płynów, najlepiej niegazowanej wody, w ciągu dnia. Zalecamy wybieranie pełnoziarnistego pieczywa, produktów mlecznych o mniejszej zawartości tłuszczu, chudych mięs i wędlin. Warto do jadłospisu włączyć ryby, oleje roślinne. Ograniczamy smażenie, spożywanie produktów z dodatkiem cukru (serki, jogurty smakowe, napoje słodzone, gotowe soki). Rezygnujemy również z ciastek, słodyczy oraz słonych przekąsek. Owoce spożywamy maksymalnie 1-2 razy dziennie. Istotne jest to, że przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie pojawia się nadmierne uczucie głodu. Jeżeli będzie miała Pani możliwość to zachęcamy mimo wszystko do wizyty u dietetyka, który na pewno pomoże Pani dobrać proste i tanie menu, a co najważniejsze będzie ono dostosowane do Pani zapotrzebowania energetycznego, które na podstawie opisu jesteśmy w stanie ocenić tylko i wyłącznie szacunkowo.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444