Płaczliwość u 19-letniej osoby

Witam. Mam problem z płakaniem z byle powodu. Np kiedy ktoś głupio mi docina lub z kimś się pokłóce czy coś pójdzie nie po mojej myśli od razu płacze. Co zrobić by mniej przejmować się i być mniej wrażliwą? Bardzo mi przeszkadza to, że potrafię rozpłakać się nawet kiedy obca osoba jest dla mnie złośliwa. Staje się wtedy pośmiewiskiem i wszyscy docinają "ty ryczysz bez powodu". Jak temu zaradzić?

Witam serdecznie,

bycia wrażliwym nie powinno się wstydzić, jest to nasza zaleta. Natomiast jeśli nasza wrażliwość przerodzi się w "nadwrażliwość" funkcjonowanie wśród innych zaczyna być trudne. Warto się zastanowić co tak na prawdę daje Pani płacz? W jaki, inny sposób mogłaby Pani się zachować, gdyby np. nie zaczęłaby Pani płakać? Być może łzy są swego rodzaju mechanizmem obronnym przed innym, trudniejszym zachowaniem np. przeciwstawieniem się w reakcji na przykre słowa. Proszę więc nie starać się rezygnować z własnej wrażliwości, tylko spróbować zastanowić się czy rzeczywiście jest tak , że "wszyscy" Pani docinają i czy może Pani w takich sytuacjach reagować wyłącznie płaczem.

Życzę powodzenia

JJ

Z tego co mówisz nie ryczysz bez powodu, tylko wtedy gdy ktoś ci docina. Kłopot z nadmierną wrażliwością często jest zaletą osób z dużą empatią. Spełniają się w pomocy potrzebującym ponieważ doskonale rozumieją jakie emocje nimi targają. Żeby poradzić sobie z niewygodną reakcją najlepiej pójść na psychoterapię.
Pozdrawiam.

Dzień dobry, pisze pani o bardzo dużym wyczuleniu w sytuacjach oceny oraz chwiejności emocjonalnej. Jest pani osobą młodą, której osobowość jeszcze się kształtuje. Zachęcam do przeprowadzenia konsultacji psychologicznej i ewentualnym podjęciu psychoterapii. Pozdrawiam.

Witam,

najwyraźniej jest Pani bardzo wrażliwą osobą. Owszem, może to być męczące w niektórych sytuacjach, ale z pewnością bycie wrażliwym to duża zaleta i nie warto z tym walczyć, raczej powinno się być z tego dumnym. Jeśli ktoś Pani dokucza, to bardzo naturalne, że się tym Pani przejmuje, raczej dziwne byłoby, gdyby było to Pani obojętne.
Zachęcam do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą, konsultacja ze specjalistą pozwoli Pani przyjrzeć się sobie, swoim mocnym stronom, czego by Pani chciała w życiu i jak to osiągnąć.
Być może pomocny byłby dla Pani udział w szkoleniu dot. asertywności? Pozwoliłoby to Pani nie tylko poczuć się niekomfortowo w reakcji na czyjeś niemiłe zachowanie, ale również nauczyć się konstruktywnych reakcji na złośliwe, niemiłe uwagi.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel