Podejrzenie anoreksji u 40-latka

Posądzam swojego syna 40 lat,po przejściach rodzinnych,o anoreksję.Objawy,które mnie niepokoją to: brak apetytu,wręcz jadłowstręt,chudnięcie,depresja,sięganie po piwo,drażliwość,drżenie rąk.Bardzo chciałabym mu pomóc,nie wiem jednak jak.Do jakiego lekarza trzeba się z tym zwrócić?

Dzień dobry.

Sądząc z opisu, problemem Pani syna nie jest anoreksja, a "przejścia rodzinne", które, jak rozumiem zachwiały jego psychiką. Objawy takie jak brak apetytu, chudnięcie, obniżony nastrój, czy sięganie po alkohol, które są wskazaniem do skorzystania z pomocy specjalisty, są niejako "naturalną" reakcją na długotrwały stres i psychiczne obciążenie. Pani syn prawdopodobnie przeżywa też duże poczucie samotności i niemocy wobec problemów, które go dotknęły. Najprostsza pomoc, jaką może mu Pani zaoferować, to zrozumienie i wsparcie - bez specjalnego doradzania, a tym bardziej wyrzutów.
Sugerowałbym też zaproponowanie synowi konsultacji psychologicznej oraz rozważenie podjęcia psychoterapii, która mogłaby pomóc mu wydobyć się z psychicznego dołka.

Pozdrawiam.

Witam, całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Uważam, że koniecznym jest, aby Pani syn zadbał o swoje zdrowie i zgłosił się po pomoc do terapeuty, psychologa. Pani może go otoczyć mądrą, wspierającą troską matczyną bez doradzania. Pozdrawiam