Poziom cukru a cukrzyca we wczesnej ciąży

Czy mialam cukrzyce przed ciaza? Bardzo sie boje przeczytalam artylkul ze jesli cukrzyca wykryta jest bardzo wczesnie w ciazy to pewnie byla i przed i zostanie po. Moje wyniki czukru przed ciaza to 106. Pierwszy pomiar glukozy w ciazy 104 norma laborat do 110 ale to chyba dla wszystkich nie dla ciezarnych. test ogtt na czczo 96 po godzinie 153 po dwoch godzinach 109 czy to w jakims stopniu moze okreslic czy mialam cukrzyce przed ciaza? Bardzo sie boje ze zostanie na zawsze.

Dobry wieczór,

Przed ciążą miała Pani stan przedcukrzycowy zwany nieprawdiłową glikemią na czczo. Obecnie, wg kryteriów PTD ma Pani cukrzycę ciążową. W ciąży dopuszczalna glikemia na czczo to glikemia do 92 mg%, wartości powyżej przemawiają za cukrzycą ciążową. Proszę skontatkować się z diabetologiem, nalezy rozważyć leczenie, ew. samą dietę cukrzycową, w zależności od zleconych wyników. Proszę nie martwić się na zapas, ma Pani zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości, ale cukrzyca ciążowa moze również wystąpić. Wiele zależy od Pani. Proszę porozmawiać o tym ze swoim diabetologiem.

Pozdrawiam serdecznie i zdrowia zyczę,

Marek Derkacz