Przywiedzenie przodostopia i wybór metody operacji

WITAM SERDECZNIE Stwierdzono u mojego syna (11-letniego) przywiedzenie przodostopia i ustalono operacje metodą lisfrancka. Czy ta operacja będzie właściwa a może coś innego może by doktor zaproponował?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie powinno się rozpocząć od ćwiczeń redresyjnych natychmiast po rozpoznaniu wady, a korekcja powinna zostać utrwalona opatrunkiem gipsowym stopowo-goleniowym. Podczas ćwiczeń redresyjnych i zakładania unieruchomienia należy zwrócić uwagę na utrzymanie stępu w pozycji pośredniej. Czas stosowania opatrunków gipsowych z reguły nie przekracza 6-8 tygodni, jednak niekiedy zachodzi konieczność ponownego ich zakładania w wieku 6-9 miesięcy przez podobny okres. Po rozpoczęciu chodzenia obserwuje się często w pozycji stojącej ustawienie palucha w przywiedzeniu, które koryguje się czynnie w pozycji swobodnej podczas drażnienia zewnętrznego brzegu stopy. W przeważającej liczbie przypadków leczenie nieoperacyjne jest skuteczne. W przypadku przetrwałego zniekształcenia wadę koryguje się operacyjnie, niekiedy wcześniej, już od 2. roku życia (kapsulotomia łódkowo-klinowa i klinowo-śródstopne I z niewielką transpozycją ścięgna m. piszczelowego przedniego) lub później około 4. roku życia (osteotomią kości klinowatej przyśrodkowej z rozpórką).