Spłycona lordoza, obniżone krążki międzykręgowe, narastające oscyofity

Mam 43 lata. Rtg kręgosłupa, wykazało spłyconą lordozę, obniżone krążki międzykręgowe, narastające oscyofity na przednich krawędziach trzonów. Czekam na wizytę u neurologa. Czy odpowiednie ćwiczenia, dieta i terapia manualna zlikwiduje narastające oscyofity?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Opis badania wskazuje na liczne zmiany o charakterze zwyrodnieniowym oraz dyskopatycznym badanego odcinka kręgosłupa. Tego typu zmiany mogą być powodem dolegliwości bólowych. Osteofity to wyrośla na krawędziach trzonów kręgowych ( nie da ich się usunąć można jedynie spowolnić ich narastanie). Proszę udać się na wizytę do specjalisty neurologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu terapeutycznym. Pozdrawiam

Witam,
jeżeli chodzi o już istniejące osteofity, to według wiedzy akademickiej da się jedynie spowolnić lub zatrzymać proces ich tworzenia/rozrostu. Dziobki widoczne na badaniu RTG to nic innego jak zwapniałe/zesztywniałe przyczepy torebek stawowych i więzadeł, które mogą powodować ograniczenia i ból. Podejmując próbę leczenia zachowawczego w postaci terapii manualnej i autoterapii zdecydowanie można zlikwidować pojawiające się ograniczenia i dolegliwości związane z wymienioną w badaniu RTG zmianą struktury. Oczywiście w trakcie ćwiczeń jak i po ma nie boleć. Pozdrawiam

Ani ćwiczenia, ani Terapia Manualna, tym bardziej dieta, nie zlikwidują już powstałych osteofitów. Natomiast ćwiczenia i Terapia Manualna mogą poprawić funkcjonowanie kręgosłupa i w ten sposób złagodzić objawy i spowolnić postęp zmian zwyrodnieniowo - wytwórczych. Pozdrawiam