Szybkie odchudzanie a ćwiczenia

Mam na imię Paulina. Mam 13 lat i ważę 60kg, wzrost mam 1,58. Chciałabym schudnąć 10 kilogramów. Jak to zrobić najszybciej jak sie da?

Witaj Paulina,

Twoja masa ciała w stosunku do wieku i wzrostu na siatkach cetylowych wskazuje na 90-97 centyl. Oznacza to, że masz lekką nadwagę. Nie powinnaś jednak sięgać po restrykcyjne diety odchudzające ani też stosować głodówek. Jesteś w wieku kiedy Twój organizm intensywnie się rozwija i rośnie, dlatego nie możesz dopuścić do jakichkolwiek niedoborów. Stosując zdrowe zasady żywienia i będąc aktywną fizycznie szybko osiągniesz prawidłową masę ciała, ponieważ im człowiek młodszy tym szybciej traci zbędną tkankę tłuszczową.

Dlatego najpierw powinnaś zabrać się za ćwiczenia. Codziennie uprawiaj sport minimum 30-40 minut, dzięki temu Twoje ciało stanie się szczupłe i wysportowane, a Ty będziesz się czuła znacznie lepiej. Polecam sporty na świeżym powietrzu (bieganie, rower, rolki, długie spacery) a także basen, taniec czy fitness jak również ćwiczenia w domu, których przykłady znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Drugim elementem niezbędnym do utraty kilogramów jest odpowiednia dieta. W Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się wszystkie produkty spożywcze- produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, mięso, ryby lub ich zamienniki (nasiona warzyw strączkowych, jaja). Ciekawy artykuł, który przybliży Cię do zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz tu: http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Poza tym postaraj się zwrócić uwagę na poniższe zalecenia:
- Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe objętościowe, ale częste. Dzięki temu unikniesz wilczego głodu wieczorem i nie będziesz sięgał po produkty wysokokaloryczne i bezwartościowe. Unikniesz też dużych strat białka, bowiem długie przerwy w posiłkach sprzyjają rozpadowi tego składnika i zwalniają tempo metabolizmu.
- Śniadanie jest podstawowym posiłkiem dnia. Spożywaj je codziennie ze względu to, iż zwiększa tempo metabolizmu, poprawia koncentrację i pamięć.
- Pij duże ilości wody mineralnej niegazowanej i niesmakowej- około 2l dziennie. Ważne, żebyś pij wodę w małych porcjach (około ¾ szklanki jednorazowo), dzięki temu zostanie wchłonięta przez organizm a nie, usunięta z moczem. Woda poprawia tempo metabolizmu, usprawnia perystaltykę jelit (zapobiega zaparciom) oraz usuwa toksyny z organizmu.
- Nie spożywaj wody smakowej, napoi gazowanych a także herbat w butelkach (zawierają bardzo duże ilości cukru). Nie należy słodzić herbaty ani kawy.
- Unikaj tuczących bomb kalorycznych, takich jak produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.

Dzięki zdrowym nawykom żywieniowym i ćwiczeniom z pewnością wrócisz do prawidłowej masy ciała. Pamiętaj jednak, że odchudzanie może być trudne i długotrwałe, dlatego nie załamuj się i nie poddawaj!

Pozdrawiam.