Uczucie nudy, irytacji, zmęczenia i lęku od dziecka

Od dziecka ciągle się nudzę, boję, coś mi nie pasuje, wkurza, irytuje, na wszystko narzekam, życie mnie niesamowicie męczy. Teraz, w okresie dojrzewania to wszystko się jeszcze bardziej. Zastanawiam się dlaczego tak się zachowuję. Czy to wina genów, wrodzonych zaburzeń osobowości, a może zaburzeń psychicznych? Zastanawiam się też nad wpływem czynników środowiskowych, czyli nadopiekuńczego stylu wychowania mojej mamy i życia w dużej zależności od niej. Co jest ze mną nie tak? Proszę o odp.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

To bardzo pozytywny znak, że zaczyna Pani się sobie przyglądać i zastanawiać nad tym,co może zmienić. Możliwe, że ma Pani bardziej wrażliwy układ nerwowy, ale wychowanie ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju. Myślę, że to dobry czas, żeby wybrać się do psychologa i poukładać pewne rzeczy na nowo. Nieraz zajmuje to trochę czasu, ale nawet poważne zaburzenia osobowości są podatne na terapię. Jest Pani młoda, więc również bardziej elastyczna.:-)