Czy anoreksja może oznaczać niezdolność do pracy?

Witam! Od 20 lat choruję na anoreksję. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej lekarz medycyny pracy uznał, że nie jestem zdolna do pracy z powodu anoreksji (moje BMI wynosi poniżej 14). Lekarz psychiatra (leczę się u niego kilka lat) wypełnił wniosek o rentę. Tymczasem lekarz orzecznik ZUS uznał, że jestem zdolna do pracy. Nie rozumiem całej sytuacji i nie wiem, co mam robić. Czy istnieją jakieś obiektywne wskaźniki stanu zdrowia w anoreksji? Ponadto chciałam zapytać, czy istnieje związek między anoreksją a chorobami autoimmunologicznymi (od 2 lat mam taki problem). Mnie osobiście wydaje się, że to raczej wpływ stresów. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Witam! Anoreksja jak każde zaburzenie psychiczne może powodować niezdolność do pracy. Lekarz orzecznik rozpatruje sytuację chorego całościowo, nie ma niestety w tej sytuacji konkretnych parametrów czy wyników badań, które definitywnie przesądzają o pozytywnej decyzji. Aczkolwiek skoro posiada Pani opinie swojego lekarza prowadzącego, w której potwierdza Pani stan zdrowia to warto zgłosić odwołanie do komisji lekarskiej ZUS. Termin odwołania to 14 dni od wydania decyzji lekarza orzecznika ZUS. Anoreksja psychiczna nie ma związku z chorobami autoimmunologicznymi. Czasami w chorobach autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty układowy) pojawiają się objawy psychiczne, aczkolwiek ustępują one po wyrównaniu choroby podstawowej. Pozdrawiam serdecznie!