Jak pomóc osobie, która choruje na anoreksję?

Witam serdecznie Pani Agnieszko, Mamy bardzo poważny problem Dziewczyna a praktycznie była dziewczyna mojego syna (niedawno się rozstali - jej rodzice nie akceptowali tego związku) ma anoreksję. Gdy ją poznał ok. 2lata temu była w dosyć sporej wadze, po przejściach anorektycznych tzn.leżała w klinice i sporo przytyła wychodząc z tego złego stanu. Mój syn po kilku miesiącach bycia z nią zauważył że problemem są rodzice którzy nie pozwalają jej się uniezależnić. Zaś ona nie umie ich opuścić. Pomimo że bardzo go kochała i nadal go kocha nie potrafi wybrać miłości do niego tylko wybiera rodziców którzy są toksyczni - mają bardzo dużo pieniędzy i wygląda tak jakby ją kupowali za te pieniądze. Dodatkowo nie poświęcają córce czasu czego ona bardzo pragnie i moim zdaniem anoreksja jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Po tych dwóch latach nastał konflikt między moim synem a jej rodzicami. Para się rozstała, syn już nie miał siły walczyć w wiatrakami . Nie są razem ok.3ms, niedawno syn napisał no dziewczyny z zapytaniem co tam u niej słychać (tęskni za nią ). Spotkali się - syn płakał jak ją zobaczył - anoreksja wróciła - skóra i kości , przy wzroście ok.170cm ważyła ok.45kg. Niestety kontakt się znowu urwał do dnia wczorajszego Zadzwoniła do niego jej matka z prośbą o pomoc, dziewczyna robi 90tys kroków dziennie oraz waży 39kg. Rodzice którzy byli przeciwni mojemu synowi nagle niby zrozumieli swój błąd i dzwonią do syna żeby ratował ich córkę . Ryczę jak to piszę, serce mi pęka bo kocham tą dziewczynę prawie jak własną córkę. Podobno już nie chodzi na uczelnię i nie wychodzi z domu, jej matka (co to za matka?) powiedziała że jest z nią utrudniona komunikacja, że rozmawia się jak z dzieckiem. Co robić ??? Nie chcemy się z mężem wtrącać bo już kiedyś usłyszeliśmy od jej matki że jej zarzucamy że źle wychowuje swoje dziecko. Boimy się że może się stać coś złego. Wiem ile jest przypadków tragicznych, jak temu zapobiec ?? Bardzo proszę o poradę.

Szanowna Pani, Przyczyny anoreksji mogą być różne do najczęstszych zaliczyć możemy: • problemy rodzinne – między innymi brak silnej więzi z rodzicami, duże oczekiwania stawiane dzieciom przez rodziców • czynniki genetyczne – do rozwoju anoreksji dochodzi dwa razy częściej u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo zmagało się z tym samym problemem; • okres dojrzewania – w ciele młodego człowieka dochodzi do licznych zmian, w wyniku których zmienia się on w kobietę lub mężczyznę. • niskie poczucie własnej wartości; • brak poczucia bezpieczeństwa; • perfekcjonizm, brak przyzwolenia sobie na porażkę. Zdecydowanie pierwszym krokiem w celu leczenia anoreksji jest psychoterapia, która jest zazwyczaj długa i trudna dla wielu pacjentów. W wielu przypadkach w leczeniu anoreksji stosuje się leki antydepresyjne, które mają na celu poprawić samopoczucie pacjenta, tak, by lepiej współpracował z terapeutą. Czasami zdarza się również tak, że anoreksja doprowadza do tak poważnego wyniszczenia organizmu, że niezbędna jest interwencja szpitalna