Czy można jednocześnie chorować na anoreksję i depresję?

Witam, mam 15 lat, 164 cm wzrostu i ważę 45 kg. Podejrzewam u siebie anoreksję. Co prawda, myślę, że to początek tej choroby, jednak miesiąc temu wylądowałam w szpitalu przez odwodnienie. Nie miałam miesiączki przez 3 miesiące. Jadłam mało głównych posiłków, ponieważ spożywałam duże ilości słodyczy, więc bałam się, że zbytnio przytyję, piłam 2 szklanki wody dziennie. Dodatkowo trenuję piłkę ręczną. Rok temu trenowałam jeszcze biegi, i byłam bardzo szczupła, pomimo iż jadłam sporo. Gdy przestałam trenować, moja waga wzrosła, a ja z dnia na dzień coraz częściej myślałam o odchudzaniu.

Kiedy zaczęłam liczyć kalorie i mniej jeść, stałam się innym człowiekiem, gorszym. Prawie codziennie kłócę się z mamą. Na początku myślałam, że to może jakiś bunt młodzieńczy, jednak coraz częściej zastanawiam się, czy to nie skutek anoreksji, o ile mój stan psychiczny można nazwać anoreksją. Zaniedbuję przyjaciół, jestem rozdrażniona, podenerwowana i nie mam ochoty żyć, boję się przyszłości, boję się siebie. Czy to jest anoreksja i depresja? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję!

Witam serdecznie,

utrata masy ciała przez celowe odchudzanie (spożywanie małych ilości pokarmu, stosowanie środków farmakologicznych lub intensywne ćwiczenia fizyczne), lęk przed przytyciem, postrzeganie swojego ciała jako zbyt grubego, nieatrakcyjnego oraz zatrzymanie miesiączki to kryteria rozpoznania anoreksji.
Jest nim również BMI mniejszy niż 17,5 mg/kg2, a Twój BMI wynosi tylko 16,7 kg/m2.
Jest więc prawdopodobne, że masz objawy tego groźnego w skutkach zaburzenia.

Depresja jest jednym z najczęstszych powikłań anoreksji. Na podstawie Twojego opisu nie mogę jednak potwierdzić ani wykluczyć depresji.
Proszę, abyś jak najszybciej porozmawiała z mamą i zgłosiła się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Koniecznie przeczytaj informacje dostępne w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-stosuj-ja-rozsadnie
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Pamiętaj, że odwodnienie może być bardzo groźne w skutkach - nawet doprowadzić do śmierci.

Powinnaś wypijać co najmniej 1,5 l płynów dziennie. Woda nie ma kalorii - nawet gdy się odchudzasz, powinnaś ją pić!

Serdecznie pozdrawiam