Wynik po obciążeniu glukozą u kobiety w 18. tygodniu ciąży

Co oznacza wynik po obciążeniu glukoza 75mg u kobiety w ciazy w 18 tyg. Glukoza na czczo 103 norma do 100. Po godzinie.po obiazeniu 187 norma do 180 po 2 godzinach 109 norma do 150. Czy mam sie czym obawiac czy wynik oznacza cukrzycę ciążowa

Dzień dobry,

Dla kobiet w ciąży obowiązują inne normy poziomu glukozy, niż dla innych osób. Prawidłowa glikemia na czczo u kobiet w ciąży według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wynosi < 92 mg/dl. Na podstawie tych wyników można postawić rozpoznanie cukrzycy ciążowej. Proszę udać się do diabetologa, który zaleci odpowiednie postępowanie. Być może wystarczy odpowiednia dieta, ale najpierw trzeba wykonać konieczne badania i mierzyć poziom cukru we krwi.. Glikemię na czczo powinna mieć Pani od 70 do 90 mg/dl, zaś 1h po posiłkach do 120 mg/dl. Przysługuje Pani również glukometr i refundacja na paski do niego.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz