Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34421 odpowiedzi

58743 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34421)

Jestem najgrubsza w klasie: jak zrzucić 10 kg?

Mam 12 lat , 162 cm wzrostu i ważę 57 kg. Bardzo chcę schudnąć 10 kilo, ponieważ koleżanki z mojej klasy są szczupłe, a ja jestem najgrubsza :( Źle się z tym czuję... POMOCY !
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie! Twoja masa ciała jest odpowiednia do wieku. Proporcja w odniesieniu do wzrostu jest zachowana. Nie powinnaś mieć powodu do niepokoju. Nie powinnaś się odchudzać ze względu na fakt, iż ciągle się rozwijasz. Może to grozić wystąpieniem groźnych powikłań....

Witamy serdecznie!

Twoja masa ciała jest odpowiednia do wieku. Proporcja w odniesieniu do wzrostu jest zachowana. Nie powinnaś mieć powodu do niepokoju. Nie powinnaś się odchudzać ze względu na fakt, iż ciągle się rozwijasz. Może to grozić wystąpieniem groźnych powikłań. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. O problemie samookceptacji możesz porozmawiać z psychologiem szkolnym u którego z pewnością znajdziesz pomoc.

Wymiotowałam 5 godzin po przyjęciu tabletki - jaka jest skuteczność antykoncepcji?

Witam! Wczoraj po prawie 5 godz. od przyjęcia tabletki pojawiły się jednorazowe lekkie wymioty. Do końca blistra pozostały 4 tabletki, czy skuteczność jest zachowana? Powinnam robić 7dniowa przerwę czy zacząć nowe opakowanie tabletek bez przerwy? Bardzo proszę o szybką odpowiedz. Pozdrawiam, Kasia
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! W przypadku wystąpienia wymiotów w przeciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki niezbędne jest zażycie dodatkowej z zapasowego blistra. Ze względu na torsje mające miejsce po czasie zalecanym przez producenta nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowej tabletki ani stosowania dodatkowych...

Witam serdecznie!

W przypadku wystąpienia wymiotów w przeciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki niezbędne jest zażycie dodatkowej z zapasowego blistra. Ze względu na torsje mające miejsce po czasie zalecanym przez producenta nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowej tabletki ani stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. Skuteczność preparatu nie została obniżona a zatem nie powinna Pani wykonywać żadnych zmian w schemacie przyjmowania tabletek.

Pozdrawiam

Skąpy i krótki okres - czy to ciąża?

Okres dostałam 12.02, niestety trwał on tylko jeden, góra dwa dni i był bardzo słaby, jak nigdy. Czy to oznacza, że jestem w ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie! Niestety nie jest możliwe, by jedynie na podstawie informacji przekazywanych przez internet sprawdzić, czy dana kobieta jest w ciąży czy nie. Prawdopodobieństwo istnieje zawsze, gdy doszło do stosunku seksualnego, nawet, jeśli stosowane były środki antykoncepcyjne. Aby otrzymać 100%...

Witamy serdecznie!
Niestety nie jest możliwe, by jedynie na podstawie informacji przekazywanych przez internet sprawdzić, czy dana kobieta jest w ciąży czy nie. Prawdopodobieństwo istnieje zawsze, gdy doszło do stosunku seksualnego, nawet, jeśli stosowane były środki antykoncepcyjne.
Aby otrzymać 100% pewności, należy zgłosić się do lekarza ginekologa. We własnym zakresie można także wykonać test ciążowy, dostępny w aptekach na terenie całego kraju.

Pamiętaj, że zaburzenia miesiączkowania nie występują jedynie z przyczyny ciąży. Mają na to wpływ różne czynniki, np. stres, zaburzenia hormonalne.

http://parenting.pl/portal/objawy-ciazy

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Czy trzeba robić przerwy przy długoletnim zażywaniu hormonów?

Witam! Mam pytanie, od 4 lat przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, nie miałam jeszcze żadnej przerwy a mój ostatni lekarz twierdził, że nie trzeba robić. Boję się jednak, że w przyszłości będę miała problemy z zajściem w ciąże. Co robić?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Preparaty najnowszej generacji nie wymagają robienia przerw przy dłuższym ich stosowaniu.Dawki preparatów są bowiem na tyle niskie, że nie wywołują gwałtownych zmian w organizmie, w tym występowania działań niepożądanych. Pozdrawiam

Czy powinnam już zacząć stosować tabletki hormonalne, żeby przesunąć termin miesiączki?

Witam, 9 lipca mam ślub i bardzo zależy mi aby w tym wyjątkowym dniu nie myśleć o tym, że dostane okres bo z moich obliczeń wynika, że akurat 8 lipca wystąpi pierwszy dzień miesiączki. Nigdy wcześniej nie stosowałam żadnych tabletek...

Witam, 9 lipca mam ślub i bardzo zależy mi aby w tym wyjątkowym dniu nie myśleć o tym, że dostane okres bo z moich obliczeń wynika, że akurat 8 lipca wystąpi pierwszy dzień miesiączki. Nigdy wcześniej nie stosowałam żadnych tabletek hormonalnych. Byłam dziś u ginekologa i otrzymałam 2 opakowania tabletek antykoncepcyjnych aby przesunąć miesiączkę, tylko zastanawiam się czy nie jest za wcześniej aby je stosować? Bo w sumie do ślubu mam jeszcze 5 miesięcy? Bardzo proszę o radę!

Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie! Fakt, kiedy powinna Pani rozpocząć przyjmowanie przepisanego preparatu hormonalnego tak w zasadzie zależy od kilku czynników. Po pierwsze zależy od tego, czy chce Pani przyjmować preparat na stałe czy ma być to tylko przesunięcie miesiączki. Po drugie zależy...

Witamy serdecznie!

Fakt, kiedy powinna Pani rozpocząć przyjmowanie przepisanego preparatu hormonalnego tak w zasadzie zależy od kilku czynników. Po pierwsze zależy od tego, czy chce Pani przyjmować preparat na stałe czy ma być to tylko przesunięcie miesiączki. Po drugie zależy także od tego, czy chce Pani już teraz zabezpieczać się przed ciążą poprzez preparat hormonalny, czy też dopiero po ślubie.

Ogólnie mówiąc może Pani rozpocząć stosowanie tabletek już teraz, przy czym konieczne będzie ich stosowanie aż do czasu ślubu, by wtedy przesunąć krwawienie. Jeżeli chce Pani tylko przesunąć miesiączkę może Pani rozpocząć stosowanie preparatu na przykład 1-2 cykle wcześniej. Musi się jednak Pani liczyć z tym, że podczas stosowania pierwszych opakowań tabletek jednym z najczęściej występujących działań niepożądanych są plamienia/krwawienia śródcyklowe.

Proszę pamiętać, że zawsze może skonsultować się Pani ze swoim specjalistą ginekologiem, który rozwieje wszystkie Pani wątpliwości oraz pomoże dobrać najlepszy termin rozpoczęcia antykoncepcji.

Powiększone węzły chłonne - co robić?

Witam, od pewnego czasu obserwuję u siebie powiększone węzły chłonne (ok 2 lata). Do powiększenia węzłów(szyjnych) doszło po przedłużeniu włosów(plastikowo-sylikonowe zakończenia włosów podrażniały węzły), po przepisaniu lekarstw węzły pomniejszyły się jednak nie zniknęły całkowicie. Aktualnie nie noszę przedłużanych włosów jednak... Witam, od pewnego czasu obserwuję u siebie powiększone węzły chłonne (ok 2 lata). Do powiększenia węzłów(szyjnych) doszło po przedłużeniu włosów(plastikowo-sylikonowe zakończenia włosów podrażniały węzły), po przepisaniu lekarstw węzły pomniejszyły się jednak nie zniknęły całkowicie. Aktualnie nie noszę przedłużanych włosów jednak po położeniu głowy na lewym ramieniu i odwrotnie na prawym są wyczuwalne, wielkości ok 1 cm (takie jak po zakończeniu kuracji związanej z powiększeniem węzłów na skutek przedłużania włosów). W ostatnim czasie udałam się do lekarza , otrzymałam skierowanie na badania krwi rozmaz oraz CPR. Wszystkie wyniki w normie, CPR ujemne czy mam powody do obaw, może to być ziarnica złośliwa? Czy powinnam udać się na bardziej szczegółowe badania? Z góry Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie!Węzły chłonne szyjne ulegają powiększeniu głównie w chorobach toczących się w obrębie głowy i szyi. Ze względu na prawidłowe wyniki morfologii i CRP choroba nowotworowa jest niezwykle małoprawdopodobna. Sugerowałabym jednak udać się na przegląd jamy ustnej, w...

Witam serdecznie!
Węzły chłonne szyjne ulegają powiększeniu głównie w chorobach toczących się w obrębie głowy i szyi. Ze względu na prawidłowe wyniki morfologii i CRP choroba nowotworowa jest niezwykle małoprawdopodobna. Sugerowałabym jednak udać się na przegląd jamy ustnej, w celu wykluczenia przyczyny stomatologicznej.

Możliwe jest także że węzły nie zdążyły się zmniejszyć. Niestety limfadenopatia tej okolicy jest procesem przewlekłym, tzn węzły często nie zmniejszają swoich rozmiarów albo robią to bardzo powoli.

Pozdrawiam.

52 kg - czy to odpowiednia masa ciała w moim wieku?

Witam. Mam 12 lat , ok. 165cm wzrostu i ważę 52kg. Czy ważę odpowiednio ,bo zdaje mi się że jestem gruba. Rodzice martwią się o mnie bo potrafię cały dzień nie jeść a za to następnego dnia jem i jem.... Witam. Mam 12 lat , ok. 165cm wzrostu i ważę 52kg. Czy ważę odpowiednio ,bo zdaje mi się że jestem gruba. Rodzice martwią się o mnie bo potrafię cały dzień nie jeść a za to następnego dnia jem i jem. O czym to świadczy czy ze mną jest coś nie tak? Proszę o odpowiedzi na moje pytania.
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie! Według siatek centylowych jesteś dość wysoka jak na swój wiek. Masa ciała jest w zakresie normy. Występuje lekka dysproporcja pomiędzy masą ciała a wzrostem. W wieku dojrzewania bardzo ważne jest spożywanie regularnych i urozmaiconych posiłków. Głodzenie się...

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych jesteś dość wysoka jak na swój wiek. Masa ciała jest w zakresie normy. Występuje lekka dysproporcja pomiędzy masą ciała a wzrostem. W wieku dojrzewania bardzo ważne jest spożywanie regularnych i urozmaiconych posiłków. Głodzenie się może doprowadzić do zaburzeń rozwoju oraz wyniszczenia organizmu. Powinnaś, po rozmowie z rodzicami, udać się do lekarza w celu wykluczenia zaburzeń odżywiania.

Dlaczego po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych spóźnia mi się okres?

Tabletki przestałam brać 2 m-ce temu. Miesiąc temu okres spóźnił mi się o 4 dni, natomiast w tym miesiącu spóźnia mi się już 10 dni, bolą mnie plecy i brzuch tak jakby coś miało być, czy to o czymś świadczy? Czy jestem w ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Jedynym pewnym sposobem przekonania się, czy doszło do zapłodnienia jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG. Objawy jednak są mało specyficzne, więc jeśli stosowała Pani inne metody zabezpieczenia ryzyko ciąży jest niewielkie. U niektórych pacjentek stosujących antykoncepcję...

Witam serdecznie!

Jedynym pewnym sposobem przekonania się, czy doszło do zapłodnienia jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG. Objawy jednak są mało specyficzne, więc jeśli stosowała Pani inne
metody zabezpieczenia ryzyko ciąży jest niewielkie.

U niektórych pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną przez dłuższy czas dochodzi do zaburzeń miesiączkowania po ich odstawieniu. Zaburzenia te mogą występować nawet do 6 miesięcy, po tym czasie niezbędna jest wizyta u ginekologa mająca na celu wyjaśnienie przyczyn dolegliwości.

Pozdrawiam

Drżenie mięśni - jaka jest przyczyna?

Witam, mam 22 lata, od ponad 10 lat występuje u mnie drżenie mięśni całego ciała (zwłaszcza kończyn górnych i dolnych). Badania neurologiczne nie wykazały żadnej choroby (badania MRI, EEG), wykluczono także boreliozę. Moje objawy są bardzo uciążliwe, np. drżenie rąk przy jedzeniu zupy. Proszę o zdiagnozowanie mojego przypadku, pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Jeśli przeprowadzono diagnostykę neurologiczną, trudno uwierzyć, by pominięto poszukiwania w kierunku chorób mięśniowych. W pytaniu nie wspomniano o wykonaniu takich badań jak EMG (elektromiografia), ENG (elektroneurografia) czy biopsji mięśni. W razie ich niewykonania warto to rozważyć. Nie...

Witam,

Jeśli przeprowadzono diagnostykę neurologiczną, trudno uwierzyć, by pominięto poszukiwania w kierunku chorób mięśniowych. W pytaniu nie wspomniano o wykonaniu takich badań jak EMG (elektromiografia), ENG (elektroneurografia) czy biopsji mięśni. W razie ich niewykonania warto to rozważyć.
Nie znając dokładnego przebiegu objawów oraz – co szczególnie ważne w sytuacji tak długiego przebiegu szczegółów prowadzonej w tym czasie diagnostyki – trudno sugerować kolejne etapy.
Jeśli lekarze dotychczas poszukujący przyczyny nie widzą dalszych możliwości diagnostycznych i nie są w stanie nic zasugerować, warto skonsultowac sie z internistą lub dotąd nieznającym sprawy neurologiem. Pamiętać proszę o zabraniu na wizytę pełnej zgromadzonej dotąd dokumentacji medycznej.
Pozdrawiam

Zwymiotowałam tabletkę w drugim tygodniu i zażyłam kolejną - co z cyklem?

Witam, od pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne o schemacie przyjmowania 24+4. W 2 tygodniu, dokładnie w 11 dniu pół godziny po przyjęciu tabletki wystąpiły silne wymioty. Pani ginekolog w tej sytuacji kazała mi przyjąć tabletkę nr 24 czyli ostatnią...

Witam, od pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne o schemacie przyjmowania 24+4. W 2 tygodniu, dokładnie w 11 dniu pół godziny po przyjęciu tabletki wystąpiły silne wymioty. Pani ginekolog w tej sytuacji kazała mi przyjąć tabletkę nr 24 czyli ostatnią aktywną tabletkę z opakowania (nie minęło 12 godzin). Nie wiem teraz jak mam postąpić. Czy potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie? Czy mam rozpocząć nowe opakowanie tabletek bez robienia 4-dniowej przerwy? Nie wiem jak postąpić, bo wychodzi na to, że przyjmę 23 tabletki. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie! Przyjęcie dodatkowej tabletki tego samego dnia miało na celu potrzymanie skuteczności preparatu. Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. Ze względu na przyjęcie tabletki z tego samego blistra, w obecnym miesiącu Pani cykl będzie o jeden dzień...

Witam serdecznie!

Przyjęcie dodatkowej tabletki tego samego dnia miało na celu potrzymanie skuteczności preparatu. Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.

Ze względu na przyjęcie tabletki z tego samego blistra, w obecnym miesiącu Pani cykl będzie o jeden dzień krótszy. Proszę zatem przyjąć 23 aktywne tabletki, po czym rozpocząć przyjmowanie tabletek nieaktywnych. Następnie proszę postępować wg schematu.

Pozdrawiam

Patronaty