Powiększone węzły chłonne - co robić?

Witam, od pewnego czasu obserwuję u siebie powiększone węzły chłonne (ok 2 lata). Do powiększenia węzłów(szyjnych) doszło po przedłużeniu włosów(plastikowo-sylikonowe zakończenia włosów podrażniały węzły), po przepisaniu lekarstw węzły pomniejszyły się jednak nie zniknęły całkowicie. Aktualnie nie noszę przedłużanych włosów jednak po położeniu głowy na lewym ramieniu i odwrotnie na prawym są wyczuwalne, wielkości ok 1 cm (takie jak po zakończeniu kuracji związanej z powiększeniem węzłów na skutek przedłużania włosów). W ostatnim czasie udałam się do lekarza , otrzymałam skierowanie na badania krwi rozmaz oraz CPR. Wszystkie wyniki w normie, CPR ujemne czy mam powody do obaw, może to być ziarnica złośliwa? Czy powinnam udać się na bardziej szczegółowe badania? Z góry Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Węzły chłonne szyjne ulegają powiększeniu głównie w chorobach toczących się w obrębie głowy i szyi. Ze względu na prawidłowe wyniki morfologii i CRP choroba nowotworowa jest niezwykle małoprawdopodobna. Sugerowałabym jednak udać się na przegląd jamy ustnej, w celu wykluczenia przyczyny stomatologicznej.

Możliwe jest także że węzły nie zdążyły się zmniejszyć. Niestety limfadenopatia tej okolicy jest procesem przewlekłym, tzn węzły często nie zmniejszają swoich rozmiarów albo robią to bardzo powoli.

Pozdrawiam.