Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59168 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy mam powtórzyć badanie pod kątem polipa zatoki?

Dzień dobry! 1,5 roku temu miałam wykonywane MR głowy. W opisie zostało m.in. napisane o polipie - "W zachyłku górnym lewej zatoki szczekowej widoczny jest polip zapalno-obrzekowy o wym 20mmX12mm." Byłam po tym u dwóch laryngologów, którzy zrobili endoskopie i... Dzień dobry! 1,5 roku temu miałam wykonywane MR głowy. W opisie zostało m.in. napisane o polipie - "W zachyłku górnym lewej zatoki szczekowej widoczny jest polip zapalno-obrzekowy o wym 20mmX12mm." Byłam po tym u dwóch laryngologów, którzy zrobili endoskopie i nie stwierdzili nic szczególnego, przepisali jednak kortykosteroid w sprayu na 3 miesiące. Nic się nie zmieniło, nadal czuję jakbym z lewej dziurki nie mogła czegoś wydmuchać i jakby przepływ powietrza był mniejszy. Czy powinnam udać się do innego laryngologa bezpośrednio na zabieg usunięcia polipa czy może lepiej byłoby ponownie zrobić MR głowy i zobaczyć czy coś się zmieniło? Będę bardzo wdzięczna za każdą poradę.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wydaje się, że w tej sytuacji warto rozważyć ponowne wykonanie MR głowy, aby ocenić aktualny stan polipa. Polipy mogą się zmieniać, a aktualne badanie dostarczy lekarzowi świeżych informacji. Jeśli objawy utrzymują się i wpływają na jakość życia, wizyta... Dzień dobry,
wydaje się, że w tej sytuacji warto rozważyć ponowne wykonanie MR głowy, aby ocenić aktualny stan polipa.
Polipy mogą się zmieniać, a aktualne badanie dostarczy lekarzowi świeżych informacji. Jeśli objawy utrzymują się i wpływają na jakość życia, wizyta u laryngologa jest wskazana. W oparciu o nowe badanie oraz endoskopię, specjalista będzie mógł zaproponować najlepszy plan leczenia, który może obejmować zabieg usunięcia polipa. Niezmiennie, należy skonsultować się z laryngologiem, który oceni wyniki i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem celem ustalenia dalszych kroków. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zatoki
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok
https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy taki węzeł chłonny może oznaczać chłoniaka?

Wyczuwam z boku szyi węzła chłonnego jest trochę twardy ruchomy jak wygne szyje w bok widać lekkie wybrzuszenie ale nie boli w wieku 11 lat przeszłam chorobe kociego pazura ale bylo to z prawej strony teraz zgrubienie na szyi i... Wyczuwam z boku szyi węzła chłonnego jest trochę twardy ruchomy jak wygne szyje w bok widać lekkie wybrzuszenie ale nie boli w wieku 11 lat przeszłam chorobe kociego pazura ale bylo to z prawej strony teraz zgrubienie na szyi i pod pachą czuje po lewej morfologia jest dobra wynik ob 5 a wynik usg to niepatologiczne węzły chłonne szyjne i pachowe do 15x5mm z wyraźną wnęką lekarz usg mówi ze wszystko dobrze jednak ja sie martwie o chloniaka nie mam innych objawów ale czy powinnam się martwić?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, o swoich obawach odnośnie funkcjonowania węzłów chłonnych i możliwości wystąpienia chłoniaka. Jednak poza wybrzuszeniem na szyi, które zostało zbadane w USG szyi jako niepatologiczny węzeł chłonny nie ma innych zmian. Pani obawy są... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, o swoich obawach odnośnie funkcjonowania węzłów chłonnych i możliwości wystąpienia chłoniaka. Jednak poza wybrzuszeniem na szyi, które zostało zbadane w USG szyi jako niepatologiczny węzeł chłonny nie ma innych zmian. Pani obawy są zapewne częściowo powiązane z chorobą kociego pazura, którą przeszła w dzieciństwie. Jednak ani obecne badania krwi, ani USG nie wskazują na obecność tej choroby czy innych. USG wskazuje, że węzły chłonne są niepatologiczne, z wyraźną wnęką, co zazwyczaj sugeruje, że są one zdrowe. Lekarz, który przeprowadził USG, stwierdził, że wszystko jest w porządku, co jest uspokajające.
Chłoniak często daje dodatkowe objawy, takie jak utrata masy ciała, nocne poty, przewlekłe zmęczenie czy gorączka. Brak takich objawów oraz normalne wyniki badań dodatkowo zmniejszają prawdopodobieństwo chłoniaka. Ponadto w przebiegu chłoniaka mocno wyrażone są nieprawidłowości w morfologii krwi oraz OB przeważnie jest trzycyfrowe. Wydaje się więc, że wyniki badań oraz brak wymienionych objawów powinny raczej Panią uspokoić.
Jeśli jednak obawy oraz lęk przed chorobą są bardzo silne to zachęcamy do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-szyi-przyczyny-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych
https://portal.abczdrowie.pl/usg-wezlow-chlonnych
https://portal.abczdrowie.pl/chloniaki
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Kiedy mam wykonać posiew po leczeniu gronkowca?

Witam na wymazie z języka wyszedł gronkowiec złocisty nieliczny często boli mnie gardło oraz mam zaburzony węch,uczucie zatkanego nosa. Przyjmowałam Trioxal na grzybicę po jakim czasie mogę wykonać posiewy wymazy z gardła i nosa ? 5-7 dni wystarczy przerwy. Proszę o odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że w posiewie z języka wyszedł gronkowiec złocisty. Obecnie stosowała Pani leczenie przeciwgrzybicze. Leczenie zostało podjęte z powodu częstych bóli gardła, zatkania nosa oraz zaburzeń węchu. Wydaje się, że może być konieczna jeszcze... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że w posiewie z języka wyszedł gronkowiec złocisty. Obecnie stosowała Pani leczenie przeciwgrzybicze. Leczenie zostało podjęte z powodu częstych bóli gardła, zatkania nosa oraz zaburzeń węchu. Wydaje się, że może być konieczna jeszcze modyfikacja Pani leczenia ze względu na wynik posiewu. Jednak na ten moment po zakończeniu kuracji Trioxalem optymalnie 7 dni trzeba odczekać z wykonaniem badania. W tym czasie lek powinien zostać usunięty z organizmu i nie będzie wpływał na wynik posiewu. Patogen obecny w posiewie Staphylococcus aureus może powodować nawracające infekcje gardła i nosa, dlatego dobrze jest wykonać kontrolne posiewy, aby ocenić obecność bakterii po zakończeniu terapii przeciwgrzybiczej.
Z tego też względu trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem, aby omówić wyniki i dalsze kroki, zwłaszcza jeśli objawy będą się utrzymywać. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-zlocisty-objawy-leczenie-zakazenie
https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-rodzaje-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-gardla-wskazania-opis-diagnoza
https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-nosa-charakterystyka-wskazania-przebieg-badania-interpretacja-wynikow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam ten ból głowy po współżyciu?

Dobry wieczór. Dlaczego kochając się na pieska z głową pochyloną mocno w dół po wstaniu jest chwilowy mocny bol głowy który Zaraz ustepuje ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wydaje się, że taki chwilowy ból głowy po współżyciu nie musi być rozpatrywany w kontekście poważnych zaburzeń neurologicznych. Najprawdopodobniej jest on związany ze zmianą pozycji głowy, gdy jest ona mocno pochylona ku dołowi. Następuje wówczas zmiana ciśnienia krwi... Dzień dobry,
wydaje się, że taki chwilowy ból głowy po współżyciu nie musi być rozpatrywany w kontekście poważnych zaburzeń neurologicznych. Najprawdopodobniej jest on związany ze zmianą pozycji głowy, gdy jest ona mocno pochylona ku dołowi. Następuje wówczas zmiana ciśnienia krwi i przepływu krwi do mózgu. W tej pozycji może dojść do nagromadzenia się krwi w głowie, a następnie, gdy zmienia się pozycję, krew szybko odpływa, co może prowadzić do chwilowego bólu.
Innym możliwym wyjaśnieniem jest napięcie mięśni szyi i karku podczas przyjmowania tej pozycji, które może prowadzić do bólu głowy.
Jeśli ból jest silny i pojawia się regularnie, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak problemy z ciśnieniem krwi lub inne schorzenia neurologiczne. Lekarz może zalecić badania diagnostyczne podstawowe, a jeśli uzna za konieczne, wyda także skierowania do specjalistów. Warto obserwować jak często i czy za każdym razem ból się pojawia. To może być duża podpowiedź dla lekarza w ustalaniu diagnozy albo dalszego postępowania terapeutycznego. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia
https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia-zatokowa
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca
https://portal.abczdrowie.pl/arytmia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Ból głowy Interna

Czy muszę pilnie udać się do kardiologa?

Dzień dobry. Zostałam skierowana do kardiologa z uwagi na częste zawroty głowy i lekką brachykardię. Potem z ciekawości zaczęłam badać się przez aplikację smartwatch i kilkukrotnie zostało wykryte migotanie przedsionków, a ostatni rejestr ekg wyglądał jak niereguralna sinusoida. Podczas pomiaru... Dzień dobry. Zostałam skierowana do kardiologa z uwagi na częste zawroty głowy i lekką brachykardię. Potem z ciekawości zaczęłam badać się przez aplikację smartwatch i kilkukrotnie zostało wykryte migotanie przedsionków, a ostatni rejestr ekg wyglądał jak niereguralna sinusoida. Podczas pomiaru ciśnienia również czasami pojawia się ikonka arytmii. Czy takie badania są wiarygodne? I przede wszystkim - czy taka sytuacja wymaga szybkiej konsultacji u lekarza? Wizytę na nfz mam dopiero w październiku, zastanawiam się czy nie udać się prywatnie.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że już zwróciła się Pani o pomoc i jest zapisana do lekarza specjalisty. Wizyta jest przewidziana jesienią, niemniej objawy występują cały czas i wydają się przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Ponadto zaczęła Pani obserwować swoją pracę serca... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że już zwróciła się Pani o pomoc i jest zapisana do lekarza specjalisty. Wizyta jest przewidziana jesienią, niemniej objawy występują cały czas i wydają się przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Ponadto zaczęła Pani obserwować swoją pracę serca za pomocą aparatu do pomiaru ciśnienia, a EKG także nie było prawidłowe.
Urządzenia takie jak smartwatch nie są specjalistyczne, ale mogą faktycznie zasugerować jakieś nieprawidłowości. Dlatego też, jeśli takie zapisy się powtarzają, a Pani nie czuje się dobrze, to warto pomyśleć o przyspieszeniu wizyty u specjalisty. Trzeba mieć na uwadze, że w takiej sytuacji konieczna może okazać się bardziej zaawansowana diagnostyka chorób serca. Lekarz może zlecić wykonanie Holtera EKG albo echa serca. Dodatkowo także wykonane mogą być badania laboratoryjne pod kątem nieprawidłowości pracy serca. Zachęcamy zatem do próby podjęcia wcześniejszego kontaktu z kardiologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Proponujemy też zapoznanie się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia
https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia-zatokowa
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca
https://portal.abczdrowie.pl/arytmia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam ucisk w skroniach i zimne poty?

Dzień dobry. Od ok 4 dni mam różne objawy które powoli ustępują.Wczesniej miałem imprezowe 3 dni. Następnego dnia miałem ucisk w skroniach I opuchniete oczy i worki pod oczami, I czułem w oczach ciągle zmęczenie, pierwszego dnia doszły jeszcze napady... Dzień dobry. Od ok 4 dni mam różne objawy które powoli ustępują.Wczesniej miałem imprezowe 3 dni. Następnego dnia miałem ucisk w skroniach I opuchniete oczy i worki pod oczami, I czułem w oczach ciągle zmęczenie, pierwszego dnia doszły jeszcze napady ciepła I zimne poty, po dobie ustąpiły, zostały do dni dzisiejszego ucisk w skroniach i objawy związane z oczami, lecz już nie tak nasilone. Oprócz wizyty u lekarza co te objawy mogą oznaczać ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, objawy, które Pan opisuje, mogą być związane z różnymi przyczynami. Szczególnie że w ostatnim czasie prowadził Pan bardzo intensywny i wymagający tryb życia. Można wymienić tu kilka możliwych przyczyn. Po pierwsze odwodnienie. Alkohol może powodować taki stan, co... Dzień dobry,
objawy, które Pan opisuje, mogą być związane z różnymi przyczynami. Szczególnie że w ostatnim czasie prowadził Pan bardzo intensywny i wymagający tryb życia. Można wymienić tu kilka możliwych przyczyn. Po pierwsze odwodnienie. Alkohol może powodować taki stan, co może prowadzić do bólów głowy, ucisku w skroniach i zmęczenia oczu. Dodatkowo wysokie temperatury z racji pory roku mogą dodatkowo potęgować takie objawy.
Imprezy to także brak snu, co także nie jest obojętne dla samopoczucia. Z pewnością doświadcza Pan także zmęczenia fizycznego na skutek nocnego trybu życia, a to wiąże się też ze stresem.
Na własną rękę można zadbać o regenerację organizmu poprzez spokojniejszy tryb życia i odpoczynek. Z pewnością koniecznie należy się nawadniać poprzez uzupełnianie płynów. Ponadto odpowiednia ilość snu wydaje się kluczowa. Dodatkowo zdrowa i zbilansowana dieta.
Przez pewien czas lepiej byłoby też unikać alkoholu, aby organizm miał szansę odbudować swoje zasoby. Jeśli jednak objawy nie zaczną ustępować, to konieczna może być wizyta u lekarza. Nie można wykluczyć, że trzeba będzie wykonać badania laboratoryjne czy obrazowe. Zachęcamy zatem do wdrożenia odpowiednich działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zimne-poty-przyczyny-objaw-choroby
https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-w-skroniach-co-oznacza-bol-jednostronny-inne-przyczyny-bolu-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-oka
https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co wskazuje wynik MR u 62-latki?

Witam. Proszę o wyjaśnienie co oznacza opis rezonansu. Układ komorowy nadnamiotowy miernie szeroki. Komora III o wymiarze czołowym do około 6,1mm. Komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe. Dziękuję
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, każdy wynik badania obrazowego wymaga interpretacji przez lekarza specjalistę. W pytaniu zawarła Pani opis MR mózgowia, które musi zostać przeanalizowane przez lekarza radiologa albo neurologa. W opisie są obecne pewne drobne nieprawidłowości, które mogą mieć związek z różnymi... Dzień dobry,
każdy wynik badania obrazowego wymaga interpretacji przez lekarza specjalistę. W pytaniu zawarła Pani opis MR mózgowia, które musi zostać przeanalizowane przez lekarza radiologa albo neurologa.
W opisie są obecne pewne drobne nieprawidłowości, które mogą mieć związek z różnymi stanami chorobowymi. Szczególnie jeśli chodzi o poszerzenie komór, to może być ono związane z różnymi stanami w tym z atrofią mózgu, wodogłowiem czy innymi zaburzeniami. Z tego też względu konieczna jest konsultacja z neurologiem, który uwzględni objawy oraz historię medyczną. Niewykluczone, że konieczne będą dalsze badania albo obserwacja. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistą, aby omówić dalsze postępowanie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie
https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny
https://portal.abczdrowie.pl/czaszka
https://portal.abczdrowie.pl/inne-choroby-neurologiczne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę wykonać badanie moczu podczas okresu?

Czy używając kubeczka menstruacyjnego mogę robić badanie moczu (posiew) podczas okresu?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, zasadniczo odradza się wykonywanie badań laboratoryjnych zarówno tych z krwi, jak i z moczu w trakcie miesiączki. Jest to spowodowane tym, że są po prostu niemiarodajne. Co do badania ogólnego moczu oraz posiewu to jego wynik może być... Dzień dobry,
zasadniczo odradza się wykonywanie badań laboratoryjnych zarówno tych z krwi, jak i z moczu w trakcie miesiączki. Jest to spowodowane tym, że są po prostu niemiarodajne. Co do badania ogólnego moczu oraz posiewu to jego wynik może być zafałszowany, jeśli próbka będzie pobrana w trakcie krwawienia. Szczególnie trzeba brać pod uwagę obecność czerwonych krwinek oraz śluzu. Dlatego też, jeśli nie ma pilnej potrzeby wykonania tego badania, z powodu na przykład silnej infekcji dróg moczowych, to zaleca się odłożenie go na czas po miesiączce. Jeśli jest jednak inaczej, to kubeczek menstruacyjny może pomóc w minimalizacji tego wpływu, ale nie gwarantuje całkowicie dokładnych wyników. Poza tym przed badaniem trzeba dokładnie umyć okolice intymne, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia próbki. Mocz zaś należy oddawać ze środkowego strumienia, co także ma wpływ na jakość badanej próbki.
Jeśli ma Pani jednak jeszcze jakieś wątpliwości to zachęcamy do kontaktu z laboratorium albo lekarzem pierwszego kontaktu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu
https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-wyniku-badania-ogolnego-moczu-przyklady
https://portal.abczdrowie.pl/kubeczek-menstruacyjny
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy istnieje pojęcie mikropsychozy?

Czy można stwierdzić psychozę bez hospitalizacji? Czy istnieje coś takiego jak mikro psychoza?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, psychozę można zdiagnozować bez konieczności hospitalizacji. Diagnoza jest zazwyczaj stawiana przez psychiatrę lub innego wykwalifikowanego specjalistę zdrowia psychicznego na podstawie dokładnej oceny objawów, historii choroby, wywiadu z pacjentem oraz, jeśli to możliwe, informacji od bliskich. Sam proces stawiania... Dzień dobry,
psychozę można zdiagnozować bez konieczności hospitalizacji. Diagnoza jest zazwyczaj stawiana przez psychiatrę lub innego wykwalifikowanego specjalistę zdrowia psychicznego na podstawie dokładnej oceny objawów, historii choroby, wywiadu z pacjentem oraz, jeśli to możliwe, informacji od bliskich. Sam proces stawiania diagnozy psychiatrycznej jest długotrwały i złożony. Wymaga on przeprowadzenia kilku kroków - w tym wywiadu psychiatrycznego. Jest to rozmowa z lekarzem, który oceni obecność objawów takich jak halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia i zachowania. Dodatkowo wykonuje się badania fizykalne w tym laboratoryjne. Szczególnie mowa tu o obrazowaniu mózgu oraz testach psychologicznych. Poza tym wielokrotnie obserwuje się pacjenta, bez konieczności pobytu w szpitalu.
Co do samego pojęcia mikropsychozy to nie ma dokładnej definicji takiego terminu. Niemniej jednak, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, trzeba porozumieć się ze specjalistą z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Zachęcamy zatem do kontaktu z wykwalifikowanym personelem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia
https://portal.abczdrowie.pl/fakty-o-zdrowiu-olej-z-ryb-moze-zapobiegac-schizofrenii
https://portal.abczdrowie.pl/omamy-i-halucynacje
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy muszę odstawić leki przed badaniem krwi?

Dzień dobry . We wtorek mam się udać na badanie krwi - próby wątrobowe (np.aspat,alat,ggtp )itd. Zażywam leki takie jak witamina D,Rowachol,Tribux oraz Hitaxa Czy przed badaniem muszę odstawić ktoryś z leków ?Jeżeli tak to który?I i jak długo przed... Dzień dobry . We wtorek mam się udać na badanie krwi - próby wątrobowe (np.aspat,alat,ggtp )itd. Zażywam leki takie jak witamina D,Rowachol,Tribux oraz Hitaxa Czy przed badaniem muszę odstawić ktoryś z leków ?Jeżeli tak to który?I i jak długo przed badaniem?Zapomniałam się zapytać oto swego lekarza .A lekarz sam mi nic nie powiedział . Pozdrawiam serdecznie .
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, faktycznie, najlepiej byłoby przed badaniami krwi nie stosować preparatów leczniczych. Niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe. Wiele środków stosowanych jako suplementy diety czy na choroby przewlekłe nie wymaga odstawienia przed pobraniem krwi do analiz. Ważne jednak jest... Dzień dobry,
faktycznie, najlepiej byłoby przed badaniami krwi nie stosować preparatów leczniczych. Niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe. Wiele środków stosowanych jako suplementy diety czy na choroby przewlekłe nie wymaga odstawienia przed pobraniem krwi do analiz. Ważne jednak jest odpowiednie przygotowanie pod względem diety czy bycia na czczo w dniu badania.
Leki i suplementy, które stosuje Pani na ten moment, nie mają wpływu na wyniki badań, które zamierza Pani wykonać. Zachęcamy, jednak jeśli to możliwe, do skonsultowania się z lekarzem. Możliwe, że wyda dokładne zalecenia co do wykonywanych badań oraz samego przygotowania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi
https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyczne-badania-laboratoryjne
https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty