Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59169 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Co robić z opuchlizną podczas leczenia nadciśnienia?

Od ponad dziesięciu lat biorę leki na nadciśnienie( od jakiegoś czasu mam takie leki co-bespres, lapixen,nebivor), ostatnio puchną mi nogi poniżej kolan-obrzęk nie znika całkowicie po przespanej nocy i w dzień się powiększa z każdą godziną. Co robić w takiej sytuacji? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że leczy się na nadciśnienie już od 10 lat. W związku z tym podlega ciągłej kontroli lekarskiej. Dlatego jeśli zauważyła Pani objaw puchnięcia nóg, to koniecznie trzeba będzie poinformować o tym lekarza prowadzącego. Jest... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że leczy się na nadciśnienie już od 10 lat. W związku z tym podlega ciągłej kontroli lekarskiej.
Dlatego jeśli zauważyła Pani objaw puchnięcia nóg, to koniecznie trzeba będzie poinformować o tym lekarza prowadzącego. Jest to dość niepokojący objaw, szczególnie w kontekście możliwości rozwoju poważnych następstw nadciśnienia.
Szczególnie obawiać się trzeba w tej sytuacji niewydolności serca, która może się pogłębiać a opuchlizna będzie jednym z jej objawów. Niemniej taki objaw może też pojawić się jako skutek stosowanego leczenia czy problemów z żyłami. Te drugie także niestety mogą prowadzić na przykład do zakrzepicy, co wymaga zawsze leczenia farmakologicznego czy też w skrajnych przypadkach chirurgicznego. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem prowadzącym. Z pewnością zostanie zastosowane u Pani odpowiednie postępowanie, które zmniejszy obrzęki. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc
https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-serca
https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze
https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy pleśń z pożywienia jest niebezpieczna?

Witam często się zdarza że ktoś z domowników zapomni o pieczywie i ono plesnieje i moje pytanie brzmi czy wdychanie tego pyłu z pleśni jest kancerogenne ? I czy przebywanie w pomieszczeniu gdzie jest spleśniały produkt jest szkodliwe ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, pleśń na pożywieniu może być niebezpieczna zarówno przy spożyciu, jak i przy wdychaniu jej zarodników. Z pewnością jej obecność w mieszkaniu (np, na ścianach), w pożywieniu nie jest obojętna dla zdrowia. Co do wdychania pyłu pleśniowego, to zawiera... Dzień dobry,
pleśń na pożywieniu może być niebezpieczna zarówno przy spożyciu, jak i przy wdychaniu jej zarodników. Z pewnością jej obecność w mieszkaniu (np, na ścianach), w pożywieniu nie jest obojętna dla zdrowia.
Co do wdychania pyłu pleśniowego, to zawiera on zarodniki pleśni, co może pogarszać stan osób z obniżoną odpornością, np. z chorobami nowotworowymi. Z pewnością najbardziej jednak narażone będą osoby, które mają schorzenia dróg oddechowych, w tym astmę czy są alergikami.
Dodatkowo w pleśni zawarte są mykotoksyny, które także są szkodliwe dla zdrowia.
Co do skutków zdrowotnych, jakie pleśń może wywoływać to trzeba wymienić podrażnienie dróg oddechowych w postaci: kaszlu, kichania, podrażnienia gardła, a także zaostrzenia objawów astmy i alergii. Mikotoksyny, takie jak aflatoksyny, mogą mieć działanie kancerogenne i uszkadzać wątrobę, choć narażenie na nie w domowych warunkach jest zwykle niskie. Dlatego też koniecznie trzeba zwracać uwagę, czy pleśń w domu się pojawia (zwracać uwagę na wentylację pomieszczeń, zachowanie czystości oraz regularny przegląd żywności).
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://zywienie.abczdrowie.pl/plesn-wlasciwosci-i-zwiazki-trujace-rodzaje
https://zywienie.abczdrowie.pl/wplyw-toksyn-na-organizm
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Interna

Co oznacza to pulsowanie w brzuchu i klatce piersiowej?

Od jakiegoś czasu mam dziwne objawy - podczas leżenia brzuch i klatka piersiowa pulsują w rytmie bicia serca. Nie odczuwam tego w żaden sposób i nic mnie nie boli, ale widać to oczami i sprawia mi to duży dyskomfort psychiczny.... Od jakiegoś czasu mam dziwne objawy - podczas leżenia brzuch i klatka piersiowa pulsują w rytmie bicia serca. Nie odczuwam tego w żaden sposób i nic mnie nie boli, ale widać to oczami i sprawia mi to duży dyskomfort psychiczny. Mam 18 lat, w rodzinie było nadciśnienie. Wydaje mi się, że moje objawy spowodowane są nadciśnieniem, bo od tygodnia mierzę i faktycznie jest podwyższone. Miałam usg aorty nerek itd i wszystko wyszło dobrze. Jestem bardzo szczupła ale ostatnio przeżyłam duży stres. Czy to może być od nadciśnienia? Dziękuję za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że od jakiegoś czasu odczuwa niepokój związany z pulsowaniem w ciele. Odczuwa je Pani jako rytmiczny ruch brzucha oraz klatki piersiowej. Ma Pani podejrzenia, że objawy mogą być związane z nadciśnieniem tętniczym, które... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że od jakiegoś czasu odczuwa niepokój związany z pulsowaniem w ciele. Odczuwa je Pani jako rytmiczny ruch brzucha oraz klatki piersiowej. Ma Pani podejrzenia, że objawy mogą być związane z nadciśnieniem tętniczym, które obecne jest też u krewnych. Bardzo dobrze, że skorzystała Pani już z porady lekarskiej oraz wykonała badania obrazowe, które na ten moment nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Niemniej jednak wydaje się, że w tej sytuacji konieczne może być wykonanie dodatkowych badań zleconych przez specjalistę bądź lekarza rodzinnego.
Dlatego też na początek warto ponowić kontakt z lekarzem, aby uzyskać dalsze instrukcje i skierowania. Możliwe, że trzeba wykonać szeroki panel badań krwi (morfologię z rozmazem, OB, CRP, próby wątrobowe, nerkowe, trzustkowe oraz analizy hormonalne, cukier i lipidogram). Ponadto niewykluczone są inne badania obrazowe takie jak MR czy TK. W zależności od podejrzeń lekarskich będą podejmowane kolejne kroki.
Przyczyn tego stanu może być wiele i faktycznie jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Niemniej mogą to być skutki silnego i długotrwałego stresu. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze
https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie
https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nadcisnienie-tetnicze-jest-grozne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza ten wynik badania po rektoskopii?

Dzień dobry, Podczas rektoskopii pobrano mi fragment błony słuzowej odbytnicy. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników histopatologii: "wycinki z błony śluzowej jelita z zapaleniem przewlekłyn i nadżerkami na powierzchni". Do jakiego specjalisty powinnam się teraz udać z takim wynikiem?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, każdy wynik badania histopatologicznego powinien być interpretowany indywidualnie i przez lekarza specjalizującego się w danej dziedzinie. W Pani przypadku taki wynik powinien zobaczyć lekarz gastroenterolog albo proktolog. Wówczas można będzie dokładnie ocenić rodzaj zmian oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.... Dzień dobry,
każdy wynik badania histopatologicznego powinien być interpretowany indywidualnie i przez lekarza specjalizującego się w danej dziedzinie. W Pani przypadku taki wynik powinien zobaczyć lekarz gastroenterolog albo proktolog. Wówczas można będzie dokładnie ocenić rodzaj zmian oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wstępnie, po opisie zawartym w wyniku, wnioskować można, że obecny jest stan zapalny błony śluzowej wraz z głębszymi rankami, czyli nadżerkami. Dlatego też tak ważna jest tutaj konsultacja lekarska. Nie tylko może być konieczne wdrożenie leczenia przeciwzapalnego czy antybiotykoterapii, ale też odpowiednia suplementacja. Z pewnością trzeba będzie też zastosować dietę, która będzie pomagała w leczeniu obecnych zmian. Zapewne też za jakiś czas należy powtórzyć badania, aby sprawdzić efektywność leczenia. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem prowadzącym. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/rektoskopia
https://portal.abczdrowie.pl/patomorfologia
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-czesto-potrzebne-do-potwierdzenia-prawidlowej-diagnozy
https://portal.abczdrowie.pl/odbyt
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę dostać znieczulenie mając tatuaż?

Dzień dobry, planuję wykonanie tatuażu na plecach, na kręgosłupie na odcinku szyjnym i piersiowym. Przypadkiem trafiłam w internecie na opinię, że mając taki tatuaż, lekarz anestezjolog może mi w przyszłości odmówić podania znieczulenia. Czy to prawda? Czy wykonanie tatuażu w... Dzień dobry, planuję wykonanie tatuażu na plecach, na kręgosłupie na odcinku szyjnym i piersiowym. Przypadkiem trafiłam w internecie na opinię, że mając taki tatuaż, lekarz anestezjolog może mi w przyszłości odmówić podania znieczulenia. Czy to prawda? Czy wykonanie tatuażu w tym miejscu jest w jakikolwiek sposób bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż w innych miejscach? Będę Wdzięczna za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, możliwość odmowy znieczulenia w przypadku posiadania tatuażu na plecach, w szczególności na odcinku szyjnym i piersiowym, zależy od kilku czynników, ale ogólnie jest to rzadkością. Podanie znieczulenia jest mocno uwarunkowane okolicznościami, celem zabiegu oraz ryzykiem z nim związanym.... Dzień dobry,
możliwość odmowy znieczulenia w przypadku posiadania tatuażu na plecach, w szczególności na odcinku szyjnym i piersiowym, zależy od kilku czynników, ale ogólnie jest to rzadkością. Podanie znieczulenia jest mocno uwarunkowane okolicznościami, celem zabiegu oraz ryzykiem z nim związanym. W szczególności, jeśli chodzi o znieczulenie zewnątrzoponowe, to lekarz może chcieć uniknąć podania środka przez ryzyko przeniesienia podczas nakłucia pigmentu zawartego w skórze do tkanek głębiej, a nawet do rdzenia kręgowego. Niemniej jednak zależy to od tego, jak dawno wykonany był tatuaż.
Co do samego wykonania tatuażu, to trzeba mieć na uwadze kilka aspektów. Koniecznie należy wybrać miejsce, które posiada odpowiednie i bezpieczne warunki oraz wykwalifikowany personel. Istnieje niestety ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych czy alergii na podawany pigment. Zachęcamy zatem do rozważenia wszystkich aspektów wykonania tatuażu i konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-podpajeczynowkowe
https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-miejscowe
https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-ogolne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z takim bólem w prawym boku?

Ból w prawym dolnym boku, promieniuje na prawe oko i prawą łopatkę/bark. Prawa dłoń robi się czerwona. Duży problem z apetytem, snem, poceniem. Badanie USG pokazało tylko gazy jelitowe. Badanie krwi pokazało tylko podwyższony cholesterol.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pan, że od jakiegoś czasu występuje ból w prawym boku, który promieniuje do innych części ciała. Bardzo dobrze, że zaczął Pan szukać pomocy i wykonał część badań w poszukiwaniu przyczyny. Jak na razie, w... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pan, że od jakiegoś czasu występuje ból w prawym boku, który promieniuje do innych części ciała. Bardzo dobrze, że zaczął Pan szukać pomocy i wykonał część badań w poszukiwaniu przyczyny.
Jak na razie, w wynikach, poza podwyższonym poziomem cholesterolu nie wykryto nieprawidłowości. Wydaje się, jednak, że skoro objawy nie ustępują, to trzeba ponownie skonsultować się z lekarzem rodzinnym albo internistą, żeby uzyskać skierowania na dalszą diagnostykę bądź do specjalistów.
Można też pomyśleć o wykonaniu dodatkowych badań krwi, w tym prób wątrobowych, trzustkowych czy nerkowych. Niewykluczone, że konieczna będzie też diagnostyka obrazowa w postaci TK czy innych. Za Pańskie problemy mogą być odpowiedzialne problemy z układem pokarmowym, krążenia czy nerwowym. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny
https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-prawym-boku-choroby-schorzenia-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-dlonie-moga-swiadczyc-o-problemach-z-watroba
https://portal.abczdrowie.pl/dlonie-zdradza-ze-watroba-nie-daje-rady-niepozorny-objawy
https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co mam robić z tą piekącą plamą na nodze?

Pojawiła mi się czerwona plama na nodze jakby poparzenie posmarowałem maścią balsolam jest opuchnięta przy dotknięciu piecze
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani o pojawieniu się na nodze czerwonej, opuchniętej i piekącej plamy. Nie zawiera Pani jednak informacji o tym, czy były jakieś okoliczności, które mogły spowodować jej wystąpienie. Z relacji wynika, że powoduje ona objaw w... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani o pojawieniu się na nodze czerwonej, opuchniętej i piekącej plamy. Nie zawiera Pani jednak informacji o tym, czy były jakieś okoliczności, które mogły spowodować jej wystąpienie. Z relacji wynika, że powoduje ona objaw w postaci opuchlizny oraz pieczenia. W związku z tym można podejrzewać kilka różnych przyczyn.
Przede wszystkim, jako że jest sezon letni, to może być to ugryzienie. Niejednokrotnie przez owady leśne czy polne pojawiają się takie zmiany skórne. Możliwe, że ma Pani alergię na substancje zawarte w wydzielinach owadów.
Nie można też wykluczyć infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze także drażniące działanie słońca, które mogło doprowadzić do poparzenia.
Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, może Pani na początek udać się do apteki, aby uzyskać preparaty bez recepty, które złagodzą uciążliwe dolegliwości. Jeśli jednak po ich użyciu nie poczuje się Pani lepiej, to trzeba będzie udać się do lekarza internisty albo dermatologa. Lekarz obejrzy zmianę i zadecyduje jakie postępowanie będzie bezpieczne i skuteczne. Możliwe, że wystarczy zastosowanie preparatu aptecznego z większą ilością substancji aktywnych, a zmiana zniknie. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z personelem medycznym. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-skory
https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory
https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Dermatologia Noga

Czy istnieje szansa, że jestem w ciąży?

Dzień dobry, mam 22 lata i nieregularne miesiączki, cykle w ciągu ostatniego roku trwały u mnie 30-37 dni. 33 dnia cyklu miałam stosunek w prezerwatywie, która wedle mojej wiedzy nie uległa uszkodzeniu, mój partner nie doszedł w środku. Aktualnie spóźnia... Dzień dobry, mam 22 lata i nieregularne miesiączki, cykle w ciągu ostatniego roku trwały u mnie 30-37 dni. 33 dnia cyklu miałam stosunek w prezerwatywie, która wedle mojej wiedzy nie uległa uszkodzeniu, mój partner nie doszedł w środku. Aktualnie spóźnia mi się okres, jest 41 dzień cyklu i nie mam żadnych "przedokresowych obajwów". Zrobiłam dwa testy ciążowe 10 mlU/ml: jeden 6 i pół doby po stosunku, drugi 8. Oba wyszły negatywne. Czy jest szansa że jestem w ciąży. Jestem bardzo zestresowana, wiem, że to może wpłynąc na spóźniajacy się okres, ale nie mogę się nie stresować, ponieważ nie mogę pozwolić sobie teraz na ciążę. Bardzo proszę o poradę
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zabezpieczony stosunek seksualny pod koniec cyklu miesiączkowego niesie niewielkie ryzyko zajścia w ciążę. Ponadto wspomina Pani o nieregularnych miesiączkach, a one mogą wynikać między innymi z zaburzeń hormonalnych. Testy ciążowe były jednak wykonane zbyt wcześnie i należałoby je... Witam serdecznie,
zabezpieczony stosunek seksualny pod koniec cyklu miesiączkowego niesie niewielkie ryzyko zajścia w ciążę. Ponadto wspomina Pani o nieregularnych miesiączkach, a one mogą wynikać między innymi z zaburzeń hormonalnych.
Testy ciążowe były jednak wykonane zbyt wcześnie i należałoby je powtórzyć, jeśli menstruacja nadal się nie pojawia. Zachęcamy do tego. W przypadku dalszego braku miesiączki konieczny jest kontakt z ginekologiem i znalezienie przyczyny takiego stanu.
Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdują się tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-26-dniu-cyklu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-pod-koniec-cyklu-a-mozliwosc-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/test-ciazowy-8-dni-po-stosunku.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mimo zabezpieczenia mogę być w ciąży?

Dzień dobry, Miesiąc temu uprawiałam seks z moim chłopakiem. Stosowaliśmy w sumie 2 środki zabezpieczenia - prezerwatywe oraz tabletki antykoncepcyjne. Tabletki Yasminelle zostały mi przepisane na problemy ze skórą oraz nieregularne miesiączki. Zażywam je od ok. 4 miesięcy. Po stosunku... Dzień dobry, Miesiąc temu uprawiałam seks z moim chłopakiem. Stosowaliśmy w sumie 2 środki zabezpieczenia - prezerwatywe oraz tabletki antykoncepcyjne. Tabletki Yasminelle zostały mi przepisane na problemy ze skórą oraz nieregularne miesiączki. Zażywam je od ok. 4 miesięcy. Po stosunku mój chłopak zdjął prezerwatywe, umył członka i chciał na chwilę włożyć go znów do pochwy. Niestety miał jeszcze jeden wytrysk i nie zdążył wyjąć penisa. Pobiegłam się od razu umyć, ale boję się, że mimo brania antykoncepcji mogę być w ciąży. Miesiączka spóźnia mi się już ok . 10 dni (czasem spóźniała się ponad 2 tygodnie). Dodatkowo zaczęłam odczuwać bóle w podbrzuszu i z tyłu pleców w odcinku lędźwiowym. Mam dość opuchnięte piersi i powiększone, twardsze sutki. Odczuwam ciągłe zmęczenie, ale może to być spowodowane stresem i szkołą. Wykonałam kilka dni temu test ciążowy, ale wyszedł negatywny. Czy mogę być w ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, test ciążowy wykonany po miesiącu od współżycia jest jak najbardziej wiarygodny, a jego negatywny wynik świadczy o braku ciąży. Ponadto doustna antykoncepcja hormonalna, a więc tabletki antykoncepcyjne Yasminelle, o których Pani wspomina są skuteczną formą zabezpieczania przed ciążą... Witam serdecznie,
test ciążowy wykonany po miesiącu od współżycia jest jak najbardziej wiarygodny, a jego negatywny wynik świadczy o braku ciąży.
Ponadto doustna antykoncepcja hormonalna, a więc tabletki antykoncepcyjne Yasminelle, o których Pani wspomina są skuteczną formą zabezpieczania przed ciążą – oczywiście jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Stres może doprowadzić do opóźnienia menstruacji. Tak się czasem zdarza.
Podobne pytania można znaleźć pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-prezerwatywa,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-i-prezerwatywa-a-mozliwosc-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prezerwatywa-i-tabletki-antykoncepcyjne-a-ryzyko-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam powiększone węzły chłonne pod pachami?

Dzień dobry chciałam zapytać ponieważ od kilku dni zauważyłam powiększone węzły chłonne pod pachami są jakby spuchnięte jak uniose rękę do góry są jakieś dziwne wybroczyny jakbym miała tam sine
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, węzły chłonne pod pachami powiększają się na skutek infekcji bądź choroby. Nie napisała Pani nic o swoim stanie zdrowia i samopoczuciu, a jest to kluczowe. Niepokojące są również wybroczyny zlokalizowane pod pachami. Zachęcamy więc Panią do wizyty u... Witam serdecznie,
węzły chłonne pod pachami powiększają się na skutek infekcji bądź choroby. Nie napisała Pani nic o swoim stanie zdrowia i samopoczuciu, a jest to kluczowe. Niepokojące są również wybroczyny zlokalizowane pod pachami.
Zachęcamy więc Panią do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który po obejrzeniu zmian oraz przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego będzie w stanie powiedzieć coś więcej. Być może wskazane będzie także wykonanie dodatkowych badań, by postawić diagnozę.
Podobne pytania można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-ciemne-wybroczyny-pod-pachami,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchniecia-pod-pachami,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-pojawienia-sie-wybroczyn-pod-pachami-i-na-szyi.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty