Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59169 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Jaką dietę stosować przy bólach brzucha?

Ostatnio byłam na obiedzie w karczmie. Po powrocie do domu obudził mnie w nocy ból brzucha. Pierwszy stolec był normalny. Następnie biegunka intensywna. Trwała 1 dzień Bylo też bulgotanie w brzuchu . Szybko wzięłam węgiel i przeszło. Często mam też... Ostatnio byłam na obiedzie w karczmie. Po powrocie do domu obudził mnie w nocy ból brzucha. Pierwszy stolec był normalny. Następnie biegunka intensywna. Trwała 1 dzień Bylo też bulgotanie w brzuchu . Szybko wzięłam węgiel i przeszło. Często mam też bóle. , które mijają po defekacji. lub oddaniu gazów . Jaką dietę stosować?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, z pewnością warto postawić na lekkostrawną dietę, ograniczyć spożywanie produktów wzdymających oraz zadbać o odpowiednią podaż płynów. Dolegliwości bólowe brzucha, biegunka oraz bulgotanie w brzuchu po wizycie w karczmie najprawdopodobniej świadczyły o zatruciu pokarmowym. Mogły także sugerować wystąpienie... Witam serdecznie,
z pewnością warto postawić na lekkostrawną dietę, ograniczyć spożywanie produktów wzdymających oraz zadbać o odpowiednią podaż płynów. Dolegliwości bólowe brzucha, biegunka oraz bulgotanie w brzuchu po wizycie w karczmie najprawdopodobniej świadczyły o zatruciu pokarmowym. Mogły także sugerować wystąpienie niestrawności, nadwrażliwości pokarmowej lub świadczyć o zespole jelita drażliwego.
Jeśli sytuacja będzie się powtarzała, to zachęcamy Panią do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i wykonania podstawowych badań. Nie zaszkodzi również konsultacja z dietetykiem, który po zapoznaniu się z Pani historią zaleci odpowiednią i zbilansowaną dietę.
Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-dieta-przy-wzdeciach-brzucha,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-a-dieta-lekkostrawna,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duzy-brzuch-jaka-dieta.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza ten ból pod pachą u 19-latka?

Witam, posiadam ból umiejscowiony pod pachą, pojawia się podczas napinania mięśni, ucisku (np. Przy leżeniu na danej stronie ) lub często przy wykonywaniu szybkich ruchów ręką, trwa już napewno ponad miesiąc z lekkimi przerwami, jednak stale prowadzę aktywność fizyczną/siłową. Czy powinienem się czegoś obawiać?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie opisu nie można określić przyczyny Pana problemu. Może być ich bowiem wiele. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ortopedyczna. Specjalista zleci Panu szczegółową diagnostykę i na... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie opisu nie można określić przyczyny Pana problemu. Może być ich bowiem wiele. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ortopedyczna. Specjalista zleci Panu szczegółową diagnostykę i na tej podstawie wskaże źródło dolegliwości.
Jedną z przyczyn bólu pachy jest często nadwyrężenie mięśni. Z pytania wynika, że stale prowadzi Pan aktywność fizyczną, więc to może jedynie potęgować ból. W takim przypadku należałoby na jakiś czas ograniczyć treningi i przekonać się, czy wtedy sytuacja ulegnie poprawie i dolegliwości będą mniej dotkliwe. Ból pod pachą może pochodzić też od kręgosłupa. Czasami może świadczyć też o powiększonych węzłach chłonnych, np. w wyniku jakiejś infekcji toczącej się w organizmie. W tej sytuacji pomocne może być wykonanie badania usg. Jest ono bezbolesne i pozwala na wykrycie różnych patologii, takich jak stan zapalny, torbiel itp.
Do czasu wizyty u lekarza zalecalibyśmy tymczasowe ograniczenie, a najlepiej całkowitą rezygnację z aktywności fizycznej.
Więcej o takim rodzaju bólu piszemy a artykule na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-pacha-moze-swiadczyc-o-chorobach-zdrowapolka
Tymczasem zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania po podbnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-odczuwam-bol-pod-pacha
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-pod-pacha-w-zebrach
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-i-ucisk-pod-pacha
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza ta plama na łokciu u 22-latki?

Jakiś czas temu pojawiła mi się czerwona, sucha plama na wewnętrznej stronie łokcia, bez pęcherzy, nie łuszczy się, nie zmienia kształtu. Czasem prawie zanika. Sporadycznue lekko swędzi. Nie zmieniałam sposobu jedzenia, kosmetyków, a do detergentów zawsze używam rękawiczek. Co to może być?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Problem opisany przez Panią w pytaniu wymaga konsultacji z lekarzem. W tym przypadku proszę udać się do dermatologa. Dopiero po dokładnym obejrzeniu tej zmiany lekarz będzie mógł określić z jakim rodzajem... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Problem opisany przez Panią w pytaniu wymaga konsultacji z lekarzem. W tym przypadku proszę udać się do dermatologa. Dopiero po dokładnym obejrzeniu tej zmiany lekarz będzie mógł określić z jakim rodzajem schorzenia ma Pani do czynienia oraz jakie leczenie będzie najskuteczniejsze w tej sytuacji.
Przyczyny takich zmian skórnych mogą być bowiem bardzo różne. Zdarza się, że wskazują np. na egzemę, czyli stan zapalny skóry, który może mieć nie tylko podłoże alergiczne, ale też wynikać z różnych innych zaburzeń na tle immunologicznym lub bezpośredniego kontaktu z jakimś czynnikiem drażniącym.
Egzema często objawia się zaczerwienieniem skóry, która często się również łuszczy i jest przesuszona. Czasami pacjent odczuwa również świąd i pieczenie. Z czasem w tym miejscu mogą pojawić się też pęcherzyki. W takim przypadku pomocne mogą być różne maści do stosowania na skórę. Ważna jest również odpowiednia higiena – najlepiej używać łagodnych kosmetyków. Zmiany skórne mogą wskazywać także na rozwój innych chorób dermatologicznych, np. grzybicy skóry. Więcej o tym schorzeniu piszemy w artykule na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-skory
Trzeba też wziąć pod uwagę, czy nie ma to związku z ukąszeniem przez jakiegoś owada itp. Czasami czerwona plama może oznaczać rumień na skórze po ugryzieniu przez kleszcza. Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u lekarza, aby szybko rozpoznać źródło problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają specjaliści serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-taka-plama-na-skorze
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z opuchlizną stopy i wysypką?

Witam. Moja mama ma od dłuższego czasu mocno opuchniętą stopę, odczuwa ból przy chodzeniu. Ostatnio na pojawiła się na niej swędząca wysypka. Co to może być?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis problemu nie jest wystarczający, aby ustalić przyczynę tych dolegliwości. Pani mama powinna udać się w pierwszej kolejności do ortopedy, aby wykluczyć różne schorzenia narządu ruchu. Możliwe, że lekarz... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis problemu nie jest wystarczający, aby ustalić przyczynę tych dolegliwości. Pani mama powinna udać się w pierwszej kolejności do ortopedy, aby wykluczyć różne schorzenia narządu ruchu. Możliwe, że lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań, w tym usg stopy oraz badanie rtg, które pomogą zobrazować, czy nie doszło do jakichś poważniejszych uszkodzeń.
Ból i opuchlizna stopy może pojawić się czasami na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego i przeciążenia. Być może doszło też do jakiego urazu stopy, np. przypadkowego skręcenia lub zwichnięcia. Zdarza się, że takie dolegliwości wskazują na zmiany reumatologiczne – w tym przypadku konieczna byłaby też dodatkowa konsultacja z reumatologiem. Należałoby także sprawdzić, czy nie doszło do jakiegoś stanu zapalnego.
W pytaniu wspomina Pani również o wysypce. Może się okazać, że jest to pojawienie się bólu, opuchlizny oraz zmian skórnych jest spowodowane reakcją alergiczną. Niestety wyłącznie na podstawie opisu trudno jednak stwierdzić, czy te wszystkie objawy faktycznie są ze sobą powiązane, czy też nie. Dlatego proszę nie odkładać wizyty u specjalisty w czasie, tylko jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i leczenie.
Więcej o możliwych przyczynach bólu stopy piszemy w jednym z artykułów:
https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moze-swiadczyc-bol-w-stopie
https://portal.abczdrowie.pl/bol-stop-jakie-schorzenia-sygnalizuje
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznaczają takie nagłe objawy?

Dzień dobry Tata nagle we wtorek dostał gorączkę,dreszcze,ból głowy,bóle mięśni.Dzisiaj jest odrobinę lepiej ale co to może być?Nie ma kataru tylko czasami pokasluje.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane objawy, jak gorączka, dreszcze bóle mięśni oraz bóle głowy mogą wskazywać na różne choroby. W tym przypadku należy udać się do lekarza rodzinnego lub internisty. Będzie on mógł przeprowadzić dokładny... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane objawy, jak gorączka, dreszcze bóle mięśni oraz bóle głowy mogą wskazywać na różne choroby. W tym przypadku należy udać się do lekarza rodzinnego lub internisty. Będzie on mógł przeprowadzić dokładny wywiad, osłuchać pacjenta i ewentualnie zlecić dodatkowe badania.
Takie dolegliwości mogą wskazywać na zwykłe przeziębienie, jak też różne infekcje np. grypę. W tym przypadku lekarz może zlecić stosowanie różnych leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Aby szybciej dojść do zdrowia ważny jest również odpoczynek. Trzeba też pamiętać o piciu dużej ilości wody, aby nie nastąpiło odwodnienie organizmu – tym bardziej latem, kiedy wysokie temperatury doskwierają w największym stopniu. Więcej na temat grypy i jej objawów piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/grypa
Czasami podobne objawy mogą pojawić się także w przebiegu koronawirusa, który wciąż może dawać o sobie znać w postaci różnych nowych wariantów, jak także w wielu innych chorobach. Warto zatem jak najszybciej udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę problemu i wdrożyć właściwe leczenie.
Aby zapobiec podobnym infekcjom w przyszłości, warto pamiętać o zdrowej diecie bogatej w witaminy i minerały. Wzmocnieniu odporności może służyć również regularna aktywność fizyczna.
Warto też sprawdzić, jak na pytania z podobnego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci serwisu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-dusznosci-dreszcze-i-goraczka
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dreszcze-goraczka-bole-miesni-i-glowy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza taka plama na stopie u dziecka?

Witam. U 2 letniego dziecka pojawiła się plama pod stopą koloru pomarańczowego. Nie wiemy czy mamy się obawiać czegoś ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis nie jest wystarczający, by móc określić dokładną przyczynę tego problemu. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Proszę najpierw udać się z dzieckiem do pediatry. Dopiero... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis nie jest wystarczający, by móc określić dokładną przyczynę tego problemu. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Proszę najpierw udać się z dzieckiem do pediatry. Dopiero dzięki badaniu będzie można określić charakter tej zmiany i wdrożyć właściwe leczenie.
Czasami zmiana w tym miejscu może oznaczać reakcję alergiczną. Może być to jeden z objawów atopowego zapalenia skóry, jak również innych schorzeń. Nie wspomina Pani w pytaniu, od jakiego czasu dziecko ma tę zmianę, czy powoduje ona jeszcze dodatkowe dolegliwości, jak swędzenie, łuszczenie itp. i czy być może objawy te nasilają się w jakichś konkretnych sytuacjach. Warto na to zwrócić uwagę, bowiem mogą być to cenne informacje z punktu widzenia lekarza i warto mu je przekazać podczas konsultacji. Być może jest to też jakaś zmiana barwnikowa, którą lekarz powinien obejrzeć dokładnie pod dermatoskopem. Więcej na ten temat piszemy a jednym z artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/znamiona-u-niemowlat-czy-moga-byc-niebezpieczne
Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u lekarza. Dzięki szybkiej konsultacji będzie można jak najszybciej ustalić przyczynę tego problemu i zająć się nim kompleksowo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Pediatria Dziecko

Z czego może wynikać kołatanie serca?

Dzień dobry, Od miesiąca zaobserwowałam kołatanie serca, ale tylko wieczorem gdy się położę do łóżka. Dodam, że towarzyszy temu głód (ssanie w żołądku), bez względu na to czy zjadłam czy nie zjadłam kolację. Z czego to może wynikać?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Kołatanie serca może mieć bardzo wiele przyczyn. Bez konsultacji lekarskiej nie można stwierdzić, co może być źródłem tej dolegliwości w Pani przypadku. W pierwszej kolejności doradzamy wizytę u lekarza rodzinnego.... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Kołatanie serca może mieć bardzo wiele przyczyn. Bez konsultacji lekarskiej nie można stwierdzić, co może być źródłem tej dolegliwości w Pani przypadku. W pierwszej kolejności doradzamy wizytę u lekarza rodzinnego. Będzie on mógł zlecić Pani podstawowe badania z krwi. Można z nich wiele wyczytać na temat ogólnego stanu zdrowia. Jeżeli lekarz po ich analizie wskaże jakieś nieprawidłowości, prawdopodobnie skieruje Panią na dalszą specjalistyczną konsultację.
Taki problem może mieć podłoże kardiologiczne, jak też wynikać z wielu innych schorzeń. Opisany objaw może być skutkiem różnych niedoborów – lub przeciwnie – nadmiaru różnych witamin i minerałów w w organizmie – np. magnezu lub potasu. Kołatanie serca może pojawić się również przy problemach z tarczycą, dlatego warto byłoby się przebadać również pod tym kątem. Wspomina Pani w pytaniu, że objaw ten doskwiera nocą. Często kołatanie serca pojawia się wieczorami przed zaśnięciem u osób, które przechodzą stresujące momenty lub chorujące na nerwicę. Jeżeli inne schorzenia zostaną wykluczone, warto byłoby zatem sprawdzić, czy problem nie ma przypadkiem źródła psychogennego.
Więcej na temat tego problemu piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/kolatanie-serca-w-nocy
Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-kolatanie-serca-w-nocy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nocne-kolatania-serca
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kolatanie-serca-w-nocy-u-42-latki https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-kolatanie-i-przeskakiwanie-serca
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mój napletek ma prawidłowy wygląd?

Mam 21 lat. Mam problem z napletkiem. Otóż napletek prawidłowo schodzi w wzwodzie jak i w spoczynku, nie mam problemów bólowych, jednak mam wrażenie, że napletek jest zbyt długi i szeroki. W wzwodzie po odsłonięciu żołędzia napletek natychmiast na niego... Mam 21 lat. Mam problem z napletkiem. Otóż napletek prawidłowo schodzi w wzwodzie jak i w spoczynku, nie mam problemów bólowych, jednak mam wrażenie, że napletek jest zbyt długi i szeroki. W wzwodzie po odsłonięciu żołędzia napletek natychmiast na niego wraca i zakrywa około 3/4 żołędzia. W spoczynku po odsłonięciu napletka natychmiast wraca na żołądź zakrywając go w całości. W stanie spoczynku spora cześć napletka zwisa, w wzwodzie tez lecz trochę mniej. Przeszkadza to podczas seksu, ponieważ napletek sprawia zsuwanie się prezerwatywy. Zastanawiam się nad możliwymi sposobami leczenia. Z góry dziękuje za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Na podstawie tego opisu nie możemy stwierdzić, czy faktycznie ten problem wymaga jakiejś interwencji medycznej. W Pana przypadku należałoby go skonsultować z chirurgiem lub urologiem. Nadmiar napletka może powodować nie... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Na podstawie tego opisu nie możemy stwierdzić, czy faktycznie ten problem wymaga jakiejś interwencji medycznej. W Pana przypadku należałoby go skonsultować z chirurgiem lub urologiem. Nadmiar napletka może powodować nie tylko dyskomfort psychiczny, ale też utrudnić np. codzienną higienę. Z pytania wynika, że wpływa on również negatywnie na Pana życie seksualne, powodując zsuwanie się prezerwatywy.
Jeżeli faktycznie ten problem bardzo Panu doskwiera i gdy lekarz uzna, że jest taka potrzeba można wówczas rozważyć plastykę napletka. Jest to zabieg przeprowadzany przez chirurga zwykle w znieczuleniu miejscowym. Dzięki niemu można zmienić rozmiar czy też kształt napletka. Taki zabieg przeważnie trwa ok. godziny, a czasem i krócej. Po takim zabiegu pacjent może wrócić do codziennej aktywności zwykle już w przeciągu kilku dni. Na całkowite zagojenie trzeba jednak poczekać nieco dłużej. Cena takiego zabiegu może być różna w zależności od konkretnego przypadku. Jeżeli faktycznie rozważa Pan taki zabieg, proszę nie zwlekać z wizyty tą u lekarza, który będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie Pana pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości podczas bezpośredniej konsultacji.
Warto też sprawdzić, jak na pytania z podobnego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moj-napletek-jest-za-duzy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moj-napletek-jest-zbyt-duzy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może być przyczyną żółtych upławów z pochwy?

Dzień dobry, od jakiegoś roku mam intensywnie żółte upławy z pochwy, badania typu posiew nic nie wskazują, ginekolog też nic niepokojącego nie widzi, jedynie flora bakteryjna jest słaba. Jaki może być powód?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Żółte upławy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli problem nadal się utrzymuje, warto ponownie udać się do lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, dzięki którym będzie można powiedzieć coś... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Żółte upławy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli problem nadal się utrzymuje, warto ponownie udać się do lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, dzięki którym będzie można powiedzieć coś więcej na temat Pani objawów.
Żółte upławy z pochwy może sygnalizować m.in. różne choroby układu moczowo-płciowego, np. przy nadżerce szyjki macicy. Warto byłoby także przebadać się pod kątem różnych chorób wenerycznych. Nierzadko jest to bowiem częsty objaw rzęsistkowicy. Oznacza ona chorobę dróg moczowo-płciowych i jest wywoływana przez zarażenie pierwotniakiem o nazwie rzęsistek pochwowy. Poza upławami u pacjenta może pojawić się również m.in. pieczenie i swędzenie okolic intymnych, czy znaczny ból podczas oddawania moczu. W diagnostyce tej choroby wykorzystuje się badanie mikroskopowe. Materiałem do badań jest wydzielina z pochwy albo cewki moczowej. Leczenie rzęsistkowicy opera się głównie na antybiotykoterapii. Podczas tej choroby należy zrezygnować ze zbliżeń z partnerem, aby nie doprowadzić do przeniesienia pasożyta.
Aby uniknąć tego typu zakażeń w przyszłości należy pamiętać o stosowaniu prezerwatywy podczas zbliżeń intymnych. Ważna jest również odpowiednia dbałość o higienę narządów płciowych.
Więcej na temat żółtych upławów można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie
Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolte-uplawy-i-prawidlowy-wynik-wymazu-z-pochwy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-szaro-zolte-wodniste-uplawy-z-pochwy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jaka jest przyczyna moich bóli w nadbrzuszu?

Od kilkunastu miesięcy mam bóle brzucha w środkowej i prawej części nadbrzusza. Ból jest czasami pulsujący, gniecący, czasami mija po zjedzeniu posiłku, ból jakbym miała tam wielką dziurę( czasem idzie do pleców). Trwa on zazwyczaj parę tygodni, później ustępuje i... Od kilkunastu miesięcy mam bóle brzucha w środkowej i prawej części nadbrzusza. Ból jest czasami pulsujący, gniecący, czasami mija po zjedzeniu posiłku, ból jakbym miała tam wielką dziurę( czasem idzie do pleców). Trwa on zazwyczaj parę tygodni, później ustępuje i od nowa co kilka tygodni. Mam również świąd skóry na całym ciele. Czuję się zmęczona i nie mam na nic siły. Mam 40 lat, kobieta.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jedynie na podstawie opisu objawów nie można wskazać ich konkretnego źródła. Pulsujący ból nadbrzusza należy skonsultować lekarzem. Tym bardziej, że jak wspomina Pani w pytaniu, pojawia się on regularnie... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jedynie na podstawie opisu objawów nie można wskazać ich konkretnego źródła. Pulsujący ból nadbrzusza należy skonsultować lekarzem. Tym bardziej, że jak wspomina Pani w pytaniu, pojawia się on regularnie co jakiś czas. W dodatku towarzyszą mu jeszcze inne objawy, jak świąd skóry, zmęczenie i osłabienie. Tym bardziej proszę nie odwlekać konsultacji lekarskiej w czasie. Najpierw najlepiej udać się z tym problemem do lekarza rodzinnego albo internisty, którzy pokierują Pani diagnostyką oraz leczeniem.
Opisane przez Panią dolegliwości mogą pojawiać się w przebiegu wielu chorób. Często świadczą o jakichś zaburzeniach w funkcjonowaniu układu pokarmowego – np. problemy z żołądkiem lub dwunastnicą lub choroby trzustki. Aby mieć pełniejszy obraz Pani stanu zdrowia, lekarz może zlecić nie tylko wykonanie podstawowych badań, jak np. morfologia krwi, ale też usg jamy brzusznej czy gastroskopię. Warto zastanowić się, czy symptomy nie mają przypadkiem podłoża alergicznego lub wynikają z nietolerancji pokarmowej.
Jeżeli problemy z układem pokarmowym zostaną wykluczone, należy poszukać innej przyczyny. Czasami podobne dolegliwości mogą towarzyszyć chorobom tarczycy, więc warto byłoby przebadać się także pod tym kątem.
Więcej na ten temat piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-nadbrzuszu
Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu na pytania o podobnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-nadbrzuszu-po-posilku
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bol-w-nadbrzuszu
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-zgaga-i-bol-w-nadbrzuszu
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-bole-w-nadbrzuszu-u-22-latki
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty