Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34657 odpowiedzi

58789 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34657)

Czy NFZ dalej refunduje zakładanie spirali?

Wiadomo mi że NFZ refundował zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych, pacjent pokrywał koszt samej spirali jeszcze w 2005 roku. Chciałam spytać czy coś w tej materii się zmieniło? Wiem też że na zabieg do prywatnego gabinetu aha i jeszcze jedno, chciałam spytać...

Wiadomo mi że NFZ refundował zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych, pacjent pokrywał koszt samej spirali jeszcze w 2005 roku. Chciałam spytać czy coś w tej materii się zmieniło? Wiem też że na zabieg do prywatnego gabinetu aha i jeszcze jedno, chciałam spytać gdzie można się dowiedzieć które placówki dostaja punkty na tego typu zabiegi?

Redakcja abcZdrowie
NFZ refunduje zabieg założenia wkładki wewnątrzmacicznej, natomiast sama wkładka jest płatna. O refundacji można przeczytać w Załączniku nr 3 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Bakterie E.Coli i gronkowiec w moczu dziecka

Witam, mam 8 miesięcznego syna, u którego po badaniu usg jamy brzusznej wykryto prawdopodobnie torbiel nerki o wymiarach 47x40x44. Lekarz rodzinny zlecił wizytę w poradni nefrologii dziecięcej oraz badanie moczu ogólne, który wyszło dobrze i posiew, w którym jest napisane... Witam, mam 8 miesięcznego syna, u którego po badaniu usg jamy brzusznej wykryto prawdopodobnie torbiel nerki o wymiarach 47x40x44. Lekarz rodzinny zlecił wizytę w poradni nefrologii dziecięcej oraz badanie moczu ogólne, który wyszło dobrze i posiew, w którym jest napisane WYHODOWANO 3 RODZAJE BAKTERII W ILOŚCI 10^5/ml ESCHERICHIA COLI ENTEROCOCCUS SPECIES STAPHYLOCOCCUS EPIDERMIDIS. Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę oraz odpowiedz, czy te bakterie są bardzo groźne i czy wpływają na stan zdrowia i samopoczucie dziecka oraz jakie było by ewentualne leczenie. Wizytę u nefrologa mamy dopiero w wrześniu.Dodam jeszcze, że synek jest zaszczepiony na wszystkie możliwe w jego wieku choroby.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna pani, Jeśli mocz został prawidłowo pobrany, tj. po umyciu okolic cewki moczowej oraz ze środkowego strumienia, taka ilość bakterii śiwadczy o zakażeniu układu moczowego, które należy leczyć. Bakterie te kolonizują przewód pokarmowy oraz skórę zdrowego człowieka, dlatego mogą zanieczyszczać...

Szanowna pani,

Jeśli mocz został prawidłowo pobrany, tj. po umyciu okolic cewki moczowej oraz ze środkowego strumienia, taka ilość bakterii śiwadczy o zakażeniu układu moczowego, które należy leczyć.

Bakterie te kolonizują przewód pokarmowy oraz skórę zdrowego człowieka, dlatego mogą zanieczyszczać mocz i dawać wynik fałszywie dodatni, gdy niewłaściwie pobierzemy próbkę, ale mogą też zakażać układ moczowy.

Z posiewem należy udać się do lekarza rodzinnego, który włączy odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

Czy wkładkę wewnątrzmaciczną widać gołym okiem?

Witam. Nurtuje mnie pytanie czy wkładkę wewnątrzmaciczną, zwaną spiralą widać gołym okiem? Dziękuje i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam pytanie... Wkładkę wewnątrzmaciczną (popularnie zwaną spiralą) umieszcza się w jamie macicy, tak więc nie widać jej z zewnątrz. Natomiast jeśli pytanie dotyczyło wielkości wkładki - musi być ona dopasowana do wielkosci jamy macicy danej kobiety,...

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam pytanie... Wkładkę wewnątrzmaciczną (popularnie zwaną spiralą) umieszcza się w jamie macicy, tak więc nie widać jej z zewnątrz. Natomiast jeśli pytanie dotyczyło wielkości wkładki - musi być ona dopasowana do wielkosci jamy macicy danej kobiety, są więc różne rozmiary spirali. Zazwyczaj macica ma długość 6-8 cm, szerokość 4 cm a wysokość 2,5 cm. Wkładki mają długość okolo kilku cm. Pozdrawiam serdecznie!

Opóźnienie 10-godzinne w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej

Witam. Zacznę od tego że przez około 10 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne yasmin o stałej porannej porze, czyli około 8.00. Postanowiłam zmienić ten nawyk na porę wieczorną. Po skończonym okresie, pierwszego dnia przyjmowania tabletki (czyli w poniedziałek) zamiast o godzinie...

Witam. Zacznę od tego że przez około 10 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne yasmin o stałej porannej porze, czyli około 8.00. Postanowiłam zmienić ten nawyk na porę wieczorną. Po skończonym okresie, pierwszego dnia przyjmowania tabletki (czyli w poniedziałek) zamiast o godzinie 8.00 wzięłam tabletkę około godziny 22-23. Następnie zapomniałam przyjąć tabletkę w środę ok. godz. 21, i zorientowałam się dzisiaj rano (czwartek), wzięłam o 7.00, więc minęło +- 10h, co wg ulotki nie wpływa na antykoncepcje, i dalej jestem zabezpieczona, ze względu, że minęło mniej niż 12h. Jednak zaczęłam się zastanawiać, bo nie wiem jak mój organizm traktuję zmianę nawyków godzinowych w 1 dniu po okresie na godzinę wieczorną, czy traktuje to jako zapomnianą tabletkę, czy wszystko jest ok ze względu, że to pierwszy dzień? Proszę o pilną odpowiedź czy występuje ryzyko zajścia w ciążę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
10-godzinne przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej nie powinno zmniejszyć jej skuteczności w zapobieganiu ciąży. Zmieniła Pani porę przyjmowania tabletki, ale  na początku cyklu więła Pani już 2 tabletki o nowej porze. Jednak jeśli ma się Pani denerwować warto zastosować dodatkowo inny środek antykoncepcji (np.prezerwatywa).

Nuva Ring - uszkodzony krążek?

Mam pytanie odnośnie samego krążka Nuva Ring. Wczoraj, gdy wyjęłam krążek z opakowania, okazało się, że nie wygląda on zupełnie jak ten poprzedni (to mój 2gi krążek). Na powierzchni ok 2 cm ma niewielkie nierówności. Nie jest ani przełamany ani...

Mam pytanie odnośnie samego krążka Nuva Ring. Wczoraj, gdy wyjęłam krążek z opakowania, okazało się, że nie wygląda on zupełnie jak ten poprzedni (to mój 2gi krążek). Na powierzchni ok 2 cm ma niewielkie nierówności. Nie jest ani przełamany ani przerwany czy też odbarwiony - tylko te nierówności. Poprzedni był idealnie gładki. Na ulotce napisane jest, że w przypadku uszkodzenia krążka należy założyć nowy. Wczoraj była bardzo późna godzina więc już nie mogłam zrobić nic innego jak tylko założyć taki, jaki jest. Jednak dziś zastanawiam się, czy nie powinnam pójść do ginekologa i poprosić o nowy? A może póki nie jest przerwany/złamany nic mi nie grozi?

Redakcja abcZdrowie
Gdyby Pani nie zaaplikowała krążka mogłaby Pani udać się do apteki, w której go Pani kupiła i zareklamować go. Jednak teraz chyba lepiej Pani zrobi, jeśli poprosi  swojego lekarza o wypisanie recepty na nowy. Być może jest to dmuchanie na...

Gdyby Pani nie zaaplikowała krążka mogłaby Pani udać się do apteki, w której go Pani kupiła i zareklamować go. Jednak teraz chyba lepiej Pani zrobi, jeśli poprosi  swojego lekarza o wypisanie recepty na nowy. Być może jest to dmuchanie na zimne, ale nie wiem, co może oznaczać ta zmiana faktury krążka. 

Cholesterol 95 mg/dl - norma 150-200

Witam. Po ostatnim badaniu z krwi wynik poziomu cholesterolu przeraził mnie dość mocno. Poziom jest dużo poniżej normy. Dodam że w marcu poziom ten też był poniżej normy, ale wówczas wynosił 109,9. Spada więc w zastraszającym tempie. W marcu inne... Witam. Po ostatnim badaniu z krwi wynik poziomu cholesterolu przeraził mnie dość mocno. Poziom jest dużo poniżej normy. Dodam że w marcu poziom ten też był poniżej normy, ale wówczas wynosił 109,9. Spada więc w zastraszającym tempie. W marcu inne wskażniki miałam w normach. Obecnie miałam wykonane badanie z krwi na tarczycę ( podejrzenie nadczynności) i wątrobę. TSH jest w normie - 1,8 ( norma: 0,27-4,2), wskaźniki wątrobowe - transaminazy ( ALT,AST) również. Obecnie dość często mam dolegliwości typu: ciągłe zmęczenie, ból gardła ( rano i wieczorem), miękkie nogi, trzęsące się ręce oraz najbardziej uciążliwe - kołatanie serca. Co może być przyczyną tak niskiego cholesterolu? Mam 28 lat, odżywiam się regularnie i zróźnicowanie. Czy badanie TSH mogło nie wykazać nadczynności tarczycy? Czy powinnam zrobić dokładniejsze? A może w kierunku sprawdzenia komórek nowotworowych?
Redakcja abcZdrowie
Taki niski cholesterol może również oznaczać wyniszczenie. Do wyniszczenia może prowadzić wiele chorób od przewlekłych chorób układu pokarmowego przez infekcję i nowotwory. Obawiam się, że czeka Panią jeszcze wiele badań zanim przyczyna będzie ustalona. Aby dokładniej zbadać czynność tarczycy...

Taki niski cholesterol może również oznaczać wyniszczenie. Do wyniszczenia może prowadzić wiele chorób od przewlekłych chorób układu pokarmowego przez infekcję i nowotwory. Obawiam się, że czeka Panią jeszcze wiele badań zanim przyczyna będzie ustalona. Aby dokładniej zbadać czynność tarczycy należy jeszcze oznaczyć fT3 i fT4. Proponuje też udać się do hematologa by wykluczyć choroby układu krwiotwórczego. 

Czy testy ciążowe wykażą ciążę 7 dni po stosunku?

Witam. Staramy się z mężem o dzidziusia .W ubiegły piątek miałam stosunek z mężem, po którym on stwierdził że napewno będe w ciąży. Czy istnieje możliwość by się dowiedzieć tydzień po stosunku czy jestem w ciąży? Czy są testy które...

Witam. Staramy się z mężem o dzidziusia .W ubiegły piątek miałam stosunek z mężem, po którym on stwierdził że napewno będe w ciąży. Czy istnieje możliwość by się dowiedzieć tydzień po stosunku czy jestem w ciąży? Czy są testy które tak wcześnie wykrywają ciąże? Bardzo proszę o szybką odpowiedz. Dziękuje Barbara.

Redakcja abcZdrowie
Niektóre testy ciążowe można wykonać już 10 dni po stosunku. Wiekszość testów ciążowych daje miarodajne wyniki w dniu, kiedy miała nastąpić spodziewana miesiączka. Natomiast chciałabym Państwu zwrócić uwagę na to, że tak to już w naturze jest, że większość zarodków,...

Niektóre testy ciążowe można wykonać już 10 dni po stosunku. Wiekszość testów ciążowych daje miarodajne wyniki w dniu, kiedy miała nastąpić spodziewana miesiączka.

Natomiast chciałabym Państwu zwrócić uwagę na to, że tak to już w naturze jest, że większość zarodków, które zostały poczęte (nawet 70%) "nie przyjmuje się" i zostaje usunięte z organizmu kobiety podczas krwawienia. Dlatego radziłabym wykonanie testu dopiero, kiedy zacznie się Pani spóźniać miesiączka. Inaczej mogą Państwo narobić sobie złudnych nadziei i się zestresować (a to nie pomaga w poczęciu dziecka). Mam nadzieję, że niebawem będzie pani w ciąży, jednak pamiętać należy, że para zdrowych ludzi może się starać bez skutku o dziecko nawet do roku! Przez "staranie się" rozumiane są regularne stosunki :3-4 razy na tydzień.

Biały śluz z pochwy i swędzenie a ciąża

Witam serdzecznie . :) Mam na imię Klaudia mam 18 lat , mam duży problem i nie wiem co z nim zrobić , więc proszę Waszą redakcję o pomoc. Mam nie regularny cykl miesiączkowania , mój ostatni cykl miesiączkowania zaczął...

Witam serdzecznie . :) Mam na imię Klaudia mam 18 lat , mam duży problem i nie wiem co z nim zrobić , więc proszę Waszą redakcję o pomoc. Mam nie regularny cykl miesiączkowania , mój ostatni cykl miesiączkowania zaczął się 25 lipca (pierwszy dzień cyklu) . Ostatnio współżyłam z chłopakiem 17-19 SEIRPNIA (dni współżycia) , czy więc woboec tego mogę być w ciąży , skoro dni płodne chyba już były za nami według naszych obliczeń? Pojawiła mi się biała wydzielina  i występowało swędzenie właśnie nie wiem czy to jest objaw ciąży czy poprostu jakieś podrażnienie pochwy ze względu na mój pierwszy stosunek. Proszę o szybką odpowiedź . Z poważaniem Klaudia. :)

Redakcja abcZdrowie
Nie mogę podać dokładnej odpowiedzi, ponieważ nie znam długości Pani cyklów miesięcznych. Owulacja jest zazwyczaj 14 dni przed miesiączką i tylko tego można być pewnym. Analiza cyklów miesięcznych z okresu co najmniej roku pozwala w przybliżeniu określić dni płodne. Gdyby...

Nie mogę podać dokładnej odpowiedzi, ponieważ nie znam długości Pani cyklów miesięcznych. Owulacja jest zazwyczaj 14 dni przed miesiączką i tylko tego można być pewnym. Analiza cyklów miesięcznych z okresu co najmniej roku pozwala w przybliżeniu określić dni płodne. Gdyby Pani obecny cykl miesieczny trwał przynajmniej 38 dni, to byłaby możliwość zajścia w ciążę. Podejrzewam, że nie miała Pani nigdy takich długich cykli (choć są one możliwe)! Ale jeśli nadal się Pani obawia ciąży, proszę zrobić test ciążowy - dostępny w aptece za około 5-10zł.

Biała wydzielina w połączeniu ze świądem jest prawdopodobnie objawem grzybicy pochwy. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani na portalu www.abcgrzybica.pl.

Czy to tylko anemia?

Mam 32 lata , jestem kobietą. Od kilku lat staram się leczyć moją anemię różnymi lekami i preparatami z żelazem. Ostatnio jednak od ok. 6mc. coraz gorzej, słabiej zaczęłam się czuć. Już nie tylko siniaki ale i wybroczyny miałam... Mam 32 lata , jestem kobietą. Od kilku lat staram się leczyć moją anemię różnymi lekami i preparatami z żelazem. Ostatnio jednak od ok. 6mc. coraz gorzej, słabiej zaczęłam się czuć. Już nie tylko siniaki ale i wybroczyny miałam prawie wszędzie, nie wiedząc nawet że się zrobiły. Od kilku tygodni mam dziwne lekkie stany podgorączkowe ( a praktycznie nigdy nie gorączkuję, nawet jak jestem bardzo chora np. zapalenie oskrzeli).Zawroty głowy, kilka razy słabe krwotoki z nosa. Bóle głowy, bladość i osłabiona koncentracja. Ostatnio zrobiłam badania a oto wyniki: RBC 4.58, HCT 30.8, MCV 67.2, RDW 18.7, HGB 9.0 (pierwszy raz od dawna tak wysoka :-), MCH 19.7, MCHC 29.2, PLT 215, WBC 3.93, OB 43. Natomiast TIBIC 467pg/dl, CRP 1,22, AspAt 21, ALAT 9.0, Fe 10 mmg/dl. W dole pachowym uwidoczniono grupę węzłów chłonnych (5*)śr od 0.4 do 0.7cm. Czy potrzebna mi wizyta u lekarza hematologa?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, z pewnością Pani wynik wskazują na niedobór żelaza w organizmie. Uważam, że  leczenie anemii preparatami żelaza bez ustalenia i przede wszystkim usunięcia przyczyny jego niedoboru nie ma większego sensu. U kobiet najczęstszą przyczyną utraty żelaza są problemy ginekologiczne -...

Szanowna Pani, z pewnością Pani wynik wskazują na niedobór żelaza w organizmie. Uważam, że  leczenie anemii preparatami żelaza bez ustalenia i przede wszystkim usunięcia przyczyny jego niedoboru nie ma większego sensu. U kobiet najczęstszą przyczyną utraty żelaza są problemy ginekologiczne - więcej na ten temat w artykule pod adresem: http://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki
Innymi przyczynami utraty żelaza są schorzenia przewodu pokarmowego (krwawienia lub złe wchłanianie żelaza). Uwagę zwraca także podwyższone OB i nieco obniżona liczba krwinek bialych. Myślę, że oprócz konsultacji ginekologicznej wskazana byłaby także wizyta u lekarza hematologa.

Obniżone MCH i MCHC

WBC 4,8 RBC 5,11 HGB 13,1 HCT 41 PLT199 MCV 80 MCH 25,6 MCHC 31,9 OB 4 Dziękuję bardzo.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Odniosę się tylko do parametrów nie mieszczących się w normie. Zaznaczam, że odchylenia są nieznaczne. HGB-hmoglobina-dla kobiety w normie, dla meżczyzny norma od 14g/dl MCH-dolna granica normy MCHC-norma od 32mmol/l MCH-norma od 27pg Można ewntualnie wykonać oznaczenia gospodarki żelazowej-żelazo, ferrytynę, transferynę, TIBC Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Badanie krwi
Patronaty